Tåge nu, 12° i løbet af dagen, tørt resten af dagen.
Sæsonen er ikke i gang. Seneste melding fra 3/4-2026: 100 / 50 cm
Se webcams (2)Vejrdata: Yr, leveret af MET Norway (CC BY 4.0)opdateret 5/11 kl. 02.16
Temperatur og nedbør time for time.
TemperaturNedbør (mm)
Denne vejrudsigt for Wagrain er gældende for højden 1200 m. 1 mm nedbør giver ca. 1 cm sne.
96.301 rejser i rejsesøgningen
Haus Gebauer
Lejlighed · op til 13 pers.
Nortlanderfra 5.032 kr./pers.
7 skidage · afrejse 13/3
Pension Mozart
op til 2 pers.
Slopestarfra 4.145 kr./pers.
5 skidage · afrejse 19/12
Lejligheder Schönberger
op til 6 pers.
Sunwebfra 3.631 kr./pers.
7 skidage · afrejse 5/12
Haus Obauer
Lejlighed · op til 6 pers.
Nortlanderfra 5.139 kr./pers.
7 skidage · afrejse 19/12
Landhaus Flasch
Lejlighed · op til 6 pers.
Slopestarfra 5.645 kr./pers.
8 skidage · afrejse 27/3
Lejligheder Arlerschmied
op til 6 pers.
Sunwebfra 3.772 kr./pers.
7 skidage · afrejse 9/12
Haus Schartner
op til 5 pers.
Nortlanderfra 5.612 kr./pers.
7 skidage · afrejse 19/12
Appartments Schattauer
Lejlighed · op til 8 pers.
Slopestarfra 5.845 kr./pers.
8 skidage · afrejse 27/3
Se flere rejser til Wagrain
96.301 rejser i rejsesøgningen
Her finder du aktuelle snemeldinger og skivejrudsigter fra Wagrain. Snestatistikken er baseret på snemeldingerne fra de seneste 12 sæsoner. Vi opdaterer dagligt skivejret så du er klar til årets skiferie. Find generel information om skiferie i Wagrain her.
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Tåge | 1° | -3° | 3,4 m/s syd-sydøst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Tåge | -2° | -6° | 2,7 m/s syd-sydøst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Sol og klart vejr | 11° | 11° | 1,6 m/s øst | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Sol og klart vejr | 1° | -2° | 2,7 m/s syd-sydøst | 0,0 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Let skyet | -2° | -5° | 1,9 m/s syd | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Let skyet | -3° | -3° | 1,3 m/s syd-sydøst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Sol og klart vejr | 12° | 12° | 0,9 m/s øst | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Sol og klart vejr | 1° | -1° | 1,8 m/s syd-sydøst | 0,0 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Sol og klart vejr | -3° | -3° | 1,1 m/s syd-sydøst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Sol og klart vejr | -3° | -3° | 0,5 m/s syd | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Sol og klart vejr | 9° | 9° | 1,3 m/s nord | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Sol og klart vejr | 1° | 1° | 0,4 m/s syd-sydøst | 0,0 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Sol og klart vejr | 0° | 0° | 0,2 m/s syd | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Sol og klart vejr | -1° | -1° | 0,2 m/s syd-sydvest | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Sol og klart vejr | 8° | 8° | 1,2 m/s nord | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Delvist skyet | 0° | 0° | 0,6 m/s syd-sydøst | 0,0 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Sol og klart vejr | -2° | -2° | 0,6 m/s syd | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Sol og klart vejr | -2° | -2° | 0,5 m/s syd | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Sol og klart vejr | 10° | 10° | 0,7 m/s nord | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Delvist skyet | 1° | -1° | 2,1 m/s syd-sydøst | 0,4 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Lette snebyger | 2° | 2° | 0,4 m/s syd-sydøst | 1,0 mm |
| 06:00–12:00 | Lette regnbyger | -1° | -1° | 0,8 m/s syd-sydøst | 2,0 mm |
| 12:00–18:00 | Delvist skyet | 5° | 5° | 0,5 m/s vest | 0,4 mm |
| 18:00–00:00 | Delvist skyet | -2° | -2° | 1,2 m/s syd | 0,0 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Let skyet | -2° | -2° | 0,5 m/s syd | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Delvist skyet | -2° | -2° | 0,6 m/s syd | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Skyet | 9° | 9° | 0,6 m/s nordøst | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Let regn | 3° | 3° | 1,3 m/s syd-sydøst | 0,7 mm |
Vejrdata: Yr, leveret af MET Norway (CC BY 4.0)opdateret 3/11 kl. 07.27
Statistikken er beregnet som gennemsnit over snedybden i sæsonerne 2001/02 til 2024/25.
Gennemsnit på toppenGennemsnit i dalen
Har du stået på ski i Wagrain?
Giv stedet karakter og fortæl andre, hvad du syntes. Det tager et par minutter.
Anmeldelserne er skrevet af brugerne. Alle tjekkes automatisk for spam, reklame og krænkende indhold, før de vises. Vi viser både positive og negative anmeldelser og kan ikke kontrollere, om anmelderen har været på stedet.
© OpenStreetMap · OpenFreeMap · højdedata: Mapzen