Tåge nu, 7° i løbet af dagen, tørt resten af dagen.
Sæsonen er ikke i gang. Seneste melding fra 3/4-2026: 50 / 30 cm
Se webcams (2)Vejrdata: Yr, leveret af MET Norway (CC BY 4.0)opdateret 4/11 kl. 20.18
Temperatur og nedbør time for time.
TemperaturNedbør (mm)
Denne vejrudsigt for Winterberg er gældende for højden 679 m. 1 mm nedbør giver ca. 1 cm sne.
34.932 rejser i rejsesøgningen
**** UplandParcs Sauerland Feriehuse
op til 6 pers.
Skitour.dkfra 2.490 kr./pers.
5 skidage · afrejse 13/3
**** Hapimag lejl. med pool
Lejlighed · op til 5 pers.
Skitour.dkfra 2.678 kr./pers.
5 skidage · afrejse 1/12
**** Chalet-lejl. m. pool i centrum
Hytte · op til 6 pers.
Skitour.dkfra 2.692 kr./pers.
5 skidage · afrejse 4/12
**** UplandParcs Winterberg Feriehuse
op til 4 pers.
Skitour.dkfra 2.921 kr./pers.
5 skidage · afrejse 20/3
*** Lejligheder m. pool i centrum
Lejlighed · op til 4 pers.
Skitour.dkfra 3.366 kr./pers.
5 skidage · afrejse 15/3
***+ Hotel Nuhnetal
Hotel · op til 5 pers.
Skitour.dkfra 4.475 kr./pers.
5 skidage · afrejse 4/12
Landgasthof Wüllner (Winter Special)
op til 2 pers.
SnowTrex.dkfra 1.583 kr./pers.
5 skidage · afrejse 6/12
Lodge Hotel Winterberg
op til 2 pers.
Sunwebfra 3.079 kr./pers.
7 skidage · afrejse 13/3
Se flere rejser til Winterberg
34.932 rejser i rejsesøgningen
Her finder du aktuelle snemeldinger og skivejrudsigter fra Winterberg. Snestatistikken er baseret på snemeldingerne fra de seneste 12 sæsoner. Vi opdaterer dagligt skivejret så du er klar til årets skiferie. Find generel information om skiferie i Winterberg her.
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Skyet | 1° | -4° | 6,5 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Tåge | 0° | -6° | 6,1 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Sol og klart vejr | 6° | 3° | 4,8 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Sol og klart vejr | 2° | -3° | 5,4 m/s øst | 0,0 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Sol og klart vejr | 0° | -5° | 4,4 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Sol og klart vejr | 0° | -4° | 3,1 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Sol og klart vejr | 8° | 6° | 3,5 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Sol og klart vejr | 3° | -1° | 4,3 m/s øst | 0,0 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Sol og klart vejr | 1° | -2° | 3,1 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Let skyet | 1° | -2° | 2,7 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Sol og klart vejr | 6° | 4° | 2,5 m/s sydøst | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Sol og klart vejr | 1° | -1° | 2,0 m/s syd-sydøst | 0,0 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Sol og klart vejr | 0° | -2° | 2,0 m/s syd-sydvest | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Skyet | 2° | 0° | 1,6 m/s sydvest | 0,2 mm |
| 12:00–18:00 | Skyet | 4° | 2° | 2,5 m/s vest-sydvest | 0,1 mm |
| 18:00–00:00 | Delvist skyet | 3° | 3° | 1,2 m/s syd | 0,0 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Skyet | 2° | 2° | 1,3 m/s syd | 0,2 mm |
| 06:00–12:00 | Skyet | 1° | 1° | 0,9 m/s syd-sydøst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Skyet | 5° | 3° | 2,1 m/s øst | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Delvist skyet | 2° | -1° | 2,4 m/s øst | 0,0 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Let skyet | -1° | -3° | 1,6 m/s øst-nordøst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Let skyet | 0° | -4° | 3,2 m/s øst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Let skyet | 5° | 2° | 3,5 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Delvist skyet | 2° | -2° | 4,6 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| Tid | Vejr | Temp | Føles som | Vind | Nedbør |
|---|---|---|---|---|---|
| 00:00–06:00 | Skyet | 1° | -3° | 4,5 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 06:00–12:00 | Skyet | 1° | -3° | 4,5 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 12:00–18:00 | Skyet | 1° | -4° | 4,9 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
| 18:00–00:00 | Skyet | 0° | -5° | 5,1 m/s øst-sydøst | 0,0 mm |
Vejrdata: Yr, leveret af MET Norway (CC BY 4.0)opdateret 3/11 kl. 07.16
Statistikken er beregnet som gennemsnit over snedybden i sæsonerne 2001/02 til 2024/25.
Gennemsnit på toppenGennemsnit i dalen
Har du stået på ski i Winterberg?
Giv stedet karakter og fortæl andre, hvad du syntes. Det tager et par minutter.
Anmeldelserne er skrevet af brugerne. Alle tjekkes automatisk for spam, reklame og krænkende indhold, før de vises. Vi viser både positive og negative anmeldelser og kan ikke kontrollere, om anmelderen har været på stedet.
© OpenStreetMap · OpenFreeMap · højdedata: Mapzen