11 muligheder for ski-in / ski-out i Sverige

11 muligheder for ski-in / ski-out i Sverige

Drømmen om at bo på pisten og kunne løbe på ski fra tidlig morgen, til liften lukker, behøver ikke at forblive ved drømmen.

Skal din næste skiferie være lidt ekstra praktisk og komfortabel?

Vi har fundet en række hytter, lejligheder og hoteller, der ligger lige ved pisten. 

#1 Skistar Lodge, Lindvallen

SkiStar Lodge Lindvallen byder på moderne lejligheder med ski in/ski out - midt i Lindvallen og tæt på alt.

Læs mere >>

#2 Nordklint, Stöten

Lejligheder i Stöten fra 2019 med plads til 6 - 8 personer. Lejlighederne ligger lige ved pisten "Alven", hvor både øvede og nybegyndere kan starte skidagen uden problemer. 

Læs mere >>

#3 Ytterstmyrvägen, Åre

Bo i rolige omgivelser med nem adgang til pisten og Åres pulserende byliv. Lejlighederne har høj komfort og er ideelle til dem, der vil kombinere skiløb og skandinavisk afterski.

Læs mere >>



#4 Centrumbyn, Idre Fjäll

Hvis du vil bo lige ved pisten i Idre Fjäll, kan du vælge en lejlighed i Centrumbyn. 

Lejlighederne varierer i indretning - fra klassisk til moderne, men de ligger lige ved pisten og kun 100 meter fra nærmeste skilift. 

Læs mere >>

#5 Merkurius hytter, Idre Himmelfjäll

Centralt i Idre Himmelfjäll finder du Merkurius hytter, som varierer fra 94 til 138 kvadratmeter og har plads til mellem 8 og 12 personer.

De rummelige hytter har direkte adgang til børneområdet og en fantastisk udsigt til sne og fjelde.

Læs mere >>

#6 Type 860 lejligheder, Idre Fjäll

Type 860-lejlighederne er moderne, nybyggede boliger med plads til op til 8 personer med ægte ski-in/ski-out direkte til Dalarnas længste piste i Dähliebyn.

Idre Fjäll byder på skiløb i fire retninger, børnevenlige pisteområder og nem adgang til restauranter, langrendsløjper og aktiviteter lige uden for døren

Læs mere >>


#7 Ski Apartment, Sälen

I Lindvallen kan du bo i hyggelige, lyse og moderne lejligheder lige ved pisten med plads til max 10 personer. 

De ligger i gåafstand til butikker og restauranter, så der er masser af underholdning lige uden for døren. 

Læs mere >>

#8 Mattestorp, Branäs

Smuk hytte med magisk udsigt - her kan der bo mellem 10 og 12 personer i hytter, der varierer fra 120 - 123 kvadratmeter lige ved pisten. 

Læs mere >>

#9 Pernilla Wiberg Hotel, Idre Fjäll

Pernilla Wiberg Hotel ligger midt i Idre Fjäll - perfekt placeret lige ved liften og pisten.

På hotellet mødes du af en varm, elegant stil, og du kan slappe af i wellnessafdelingen efter en lang skidag. 

Læs mere >>

#10 The Lodge, Hundfjället

Lodge Hundfjället er moderne lejligheder midt i Sälen – lige dér, hvor pisterne krydser lifterne i Hundfjället. Med ægte ski-in/ski-out er du hurtigt ude i sneen og nemt hjemme igen.

Læs mere >>

#11 Stöten Mitt

Lejlighederne i Stöten Mitt har en perfekt beliggenhed - lige ved foden af bakken. Herudover finder du både restaurant og reception lige rundt om hjørnet.



Ski-in / ski-out har aldrig været mere populært

Flere svenske skisportssteder melder, at efterspørgslen på netop dét aldrig har været højere, men samtidig er udvalget af indkvarteringsformen, ski-in ski-out, også blevet betydeligt større.

”Mange svenske skidestinationer oplever en øget efterspørgsel fra deres danske gæster efter ski-in, ski-out, og heldigvis bliver der hele tiden udbygget og forbedret på den front, så udbuddet følger med det store behov”, siger Anna Kron Boysen, PR Manager hos Visit Sweden.

32 % af alle danskere i en nyligt gennemført YouGov-undersøgelse forbinder svenske skisportssteder med ski-in, ski-out, hvilket netop vidner om, at danskerne er klar over, at de store svenske skidestinationer er bygget op med hytter og lejligheder lige ved pistene.

”Det er en stor fordel at bo lige ved pisten, ingen unødig transporttid og intet bøvl med at pakke udstyr i og ud af bilen. De svenske skisportssteder er netop indrettet efter tankegangen, at man skal kunne komme fra hytter og lejligheder på ski, selvom det er en god idé at booke tidligt på sæsonen for at sikre sig den bedste ski-in, ski-out”, siger Anna Kron Boysen.

Vil du bo lige ved pisten i andre lande?

- Se vores store guide til ski-in/ski-out

- Ski-in / ski-out i Norge
- Ski-in / ski-out i Østrig
- Ski-in / ski-out i Frankrig
- Ski-in / ski-out i Italien

Udgivet af: Frederik Mikkelsen

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen