Midt mellem Oslo og Bergen findes et væld af perlende vinteraktiviteter, hvad enten man er stor eller lille, fartdjævel eller livsnyder. Det er ikke sidste gang vi kommer her!
Spørger man de lokale indbyggere i Geilo om, hvad der er så specielt ved området, hører man stikord som ’champagneluft’, ’hverdagseventyr’, ’no stress’ og naturligvis ’udsøgte oplevelser på ski’. Og her taler de både om alpin og langrend – og det fra tidligt efterår til sent forår. Sæsonen i Geilo har nemlig mere karakter af en sæson i Alperne end i Norge. Den løber fra september og ofte helt ind i juni. Geilo er derfor værd at overveje, hvis du planlægger en skitur uden for de danske vintermåneder.
Mange af Norges professionelle slalomtalenter træner i Geilo, så det giver sig selv, at der også er mulighed for at få fart på i sneen. Om du vælger den ene side, Slaatta, eller den anden side, Geilolia, af dalen, er der oplevelser at hente på alle niveauer af bjergsiden, hvad enten du er stor eller lille, grøn eller trænet.
Har du altid haft det bedst med at have fødderne spændt helt fast til skiene, men overvejer du alligevel at begive dig ud i den kunst, det er at løbe langrend, så er der rig mulighed for at booke introduktion og undervisning i langrendsløb. Book en time med en af skiskolens eksperter og få indblik i langrendskunstens teknik, så er du godt på vej.
Geilo er rig på langrendsløbere i alle aldre. Løber du selv på langrend i dagtimerne, kan du være heldig at møde Inge på din tur rundt om Ustedalsfjorden. Men du skal være hurtig. Inge er en mand på omkring 70, som hver dag løber denne tur på 10 kilometer. Han nøjes dog aldrig med én runde. Rygterne siger, at han engang har løbet 17 runder på én dag. Men det er også en flot tur – især i klart vejr.
Så selvom du måske har det bedst med fart under skiene, så bør du gøre dig selv den tjeneste at tage en halv dag med hælen fri ude i Geilos flotte natur.
Inden løjperne åbner kan en guide tage dig med ud på den nypreparerede sne, hvor I kan få fart under dækkene og se bjergene fra et lidt andet perspektiv.
Geilos Høydepark er også et besøg værd. Her kan du teste din personlige grænse for, hvor højt du skal op, før højdeskrækken begynder at melde sig. Oppe i højde med trætoppene har man bygget en aktivitetsbane, der udfordrer din balanceevne og klatreteknik og til sidst sender dig ud på en lang svævebane, der afslutter runden i Høydepark. En fin eftermiddagsaktivitet før eller efter den obligatoriske kop varme kakao på restauranten i Geilolias dal. Kort sagt er det ikke vinteraktiviteter, der savnes i Geilo. Og kommer du før uge 6, er det heller ikke plads i vinterlandskabet, du kommer til at savne. Nok er der mange, der nyder Geilos sne, men uden for højsæsonen er der langt mellem langrendsløberne, og du møder sjældent kø ved de 39 lifter. Faktisk var Skisport.dks udsendte så privilegeret at have flere løjper helt for sig selv i begyndelsen af februar – en helt særlig oplevelse, som man ellers kan lede længe efter.
Lang sæson i Geilo: September til juni - Læs mere om det her
Se også Top 10 langrendsdestinationer i Norge
Læs mere om Geilo og se flotte billeder