Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Bent Pedersen 26/08 2012 17:37
Vi er en familie på 5 som har valgt Øsrig i vinterferien.Nogen der har gode erfaringer med hoteler /pensioner i Zillertal. Er også i tvivl om hvilket område der er bedst mht lifter Mayerhofen Hinterlux Kaltenbach.
1/2 pension er vigtig.måske 1/4.
mvh Bent Pedersen
Mogens 26/08 2012 21:14
Sv: Zillertal hvor skal vi bo
Hej Bent
i har valgt et helt fantastisk område i Zillertal - der er masser af pister (640 km på et liftkort) og masser af charme til fornuftige penge...både nede i dalen og oppe på bjergene !
Jeg har selv en skilejlighed tæt ved Mayrhofen og vil KLART anbefale dette område der, sammen med Hintertux hører til Zillertals absolut bedste område fordi I finder det højeste skiløb- helt op til 3250 meter og så er Mayrhofen den mest hyggelige og livlige by i hele Zillertal !
Hvis I har mindre børn med findes det et fantastisk område kaldet Ahorn lige ved Mayrhofen med masser af rullebånd og blå pister med variation for alle. På liftkortet kan I komme gratis rundt i hele Zillertaldalen.
Skriv endelig hvis jeg kan bidrage med yderligere info :)
Brian Lund 28/08 2012 15:26
Sv: Zillertal hvor skal vi bo
Jeg synes personligt bedre om ski-området ved Zell am Ziller end området ved Mayrhofen! Det er meget bedre indrettet så man behøver ikke stå i lift-kø hele tiden. Til gengæld ligger Mayrhofen som by dejligt centralt så man kan relativt hurtigt køre til Zell (20 minutter) eller Hintertux (30 minutter) hvis man ikke synes om området ved Mayrhofen! Liftkortet gælder jo alligevel til hele dalen.
Kaltenbach har jeg ikke været ved så det kan jeg ikke udtale mig om...
Hintertux har jeg til gengæld været flere gange og jeg elsker området, store brede og generelt stejle pister! Altid koldt og god sne! Og så har der altid været færre folk her end de andre områder når jeg har været der. Til gengæld er der kun halvt så mange piste kilometer som i Mayrhofen eller ved Zell am Ziller - så man får hurtigt prøvet de samme pister en del gange.
Bent Pedersen 05/09 2012 22:43
Sv: Zillertal hvor skal vi bo
Tak for svaret. Vi vælger nok Mayrhofen.Hvordan finder man hotel med 1/2 pension har kun set få der er til at betale.Eller alternativt en lejlighed .Er det dyrt at handle/gå ud at spise vi er 5.
Brian Lund 06/09 2012 00:21
Sv: Zillertal hvor skal vi bo
Nu ved jeg ikke hvad "til at betale" er for dig, men har du prøvet søgefunktionen her på siden?
Alternativt kan du gå ind på:
http://www.zillertal.at
og søge på ledige hoteller, lejligheder osv!
Husk at hvis du bestiller lejlighed eller hotel den vej igennem skal du selv sørge for transport og nok selv ud at købe liftkort ved siden af, det står vist i en cirka 1600-1700 kr/voksen. Det gjorde vi sidste år og måtte betale 14000 for en 7-personers lejlighed (2400/mand da vi kun var 6) og ca 1650 for liftkort i 7 dage.
Havde vi været ude i bedre tid havde vi kunne finde lejlighed til den halve pris, men alt var booket ud, til gengæld fik vi næsten 100m2 med to badeværelser, badekar, fint køkken osv.
At handle (supermarked) er normale Østrigske priser, det vil sige de fleste ting er _lidt_ billigere end her hjemme, mælk og øl undtaget! ;)
At handle i butikker er ikke specielt billigt, men samtidigt er det heller ikke dyrere end her hjemme! Men du skal nok ikke regne med at finde nogen gode tilbud hvis du kommer i højsæsonen, men kommer du sidst på sæsonen (april) så kan du godt finde rigtigt gode tilbud (ski udstyr eks)!
At gå ud og spise svinger meget i pris, det billigste du kan slippe af sted med er nok lige under 20 euro/person hvis det skal være et ordentligt aftensmåltid på restaurant inkl øl eller sodavand. Pizza og fastfood kan selvfølgelig findes billigere.
Når i nu er der nede, så gå lige i et super marked og køb en Zillertaler Weissbier og en Kaiser Doppel Malz! ;)