Zell am Zillertal

Margrethe 01/03 2014 21:40

Efter en dejlig uges ferie i Zell am Ziller må jeg indrømme at det nok er det bedste skiområde jeg har været på i Østrig, skøn sne og lige under frysepunktet trods 12-15 C i dalen, og mange skønne pister - brede som boulevarder.

Vi valgte skiområdet Zillertal Arena og begyndte i Zell, men kunne også have valgt Mayrhofen eller Gerlos, eller Hoch Zillertal ved Kaltenbach/Fugen.

Lejede ski hos lokal lille biks http://www.skiverleih-sportcenter.at/ da vi gerne støtter de lokale frem for multinational kæde som Intersport. Vi var fint tilfreds, og blev omhyggeligt tilpasset af lokal ekspert. De havde dejligt skidepot på gaden overfor skiliften - ikke spor uhensigtsmæssigt - og masser af gratis parkering - skønt!

Skiskole prøvede vi først Lechner, som virkede okay, men bare ikke havde hold der passede til vores børn. Vi fik uden brok penge tilbage for de næste dage.
Vi prøvede så skiskolen Pro Zell http://www.skischule-pro-zell.at/ som havde hold som passede til vores børn i denne uge - og blev bestemt ikke skuffede over det høje tekniske niveau samt gode humør og tålmodighed hos instruktørerne - der var bare SÅ god stemning. Et par €-sedler i drikkepenge gav også de gode instruktører en god afslutning på dagen, efter de havde givet sig selv i undervisning.

Vi kørte derned selv, overnattede på billigt messehotel ved München - det tog 11 timer fra Kbh, og 1,5 time derfra til Zell am Ziller ( plus evt lørdagskø efter kl 7:30).
Hjemturen her kørte vi kl 6 lørdag morgen, og det passede med færgen i Rostock kl 15:30 og hjemkomst i Kbh kl 19:30.

Da vi skulle derned kunne vi ikke finde så mange råd om hvor/hvem/hvordan så jeg ville lige give lidt råd, for at hjælpe lidt til hvis man slet ikke kender området!

Kommentarer:
Der er i alt 3 svar i denne forumtråd.

Mogens Steenholt 02/03 2014 22:07

Sv: Zell am Zillertal

Hej Margrethe

Fin beskrivelse og dejligt at høre du synes Zillertal er det bedste område du har prøvet i Østrig. Jeg giver dig ret :)Jeg kan godt finde enkeltområder som Ischgl/Anton/Sölden/Stubaier Gletcher som er på højde hermed. Men INGEN områder i Østrig byder på 640 km pister på 4 klasse-hovedområder (Hintertux, Mayrhofen, Zell, Kaltenbach-Fügen)på 1 liftkort.

Alle steder er, som du skriver, højt beliggende med et super moderne liftsystem og gode restauranter. Med skiløb op til 3250 meter vil man , i snefattige år som i år, få go sne på pisterne i Zillertal hvor mange lavere beliggende områder mangler dette. Prismæssigt er Zillertal under de dyreste destinationer på mad og skileje osv...endnu et plus !

Netop de mange skimuligheder (med sommerski på Hintertux), de rimelige priser og det smukke landskab gjorde, at jeg investerede i egen skilejlighed i Ginzling..kun 10 min fra Mayrhofen for to år siden :)

Mange skihilsner Mogens

Margrethe 04/03 2014 06:01

Sv: Zell am Zillertal

Hej Mogens,

Kunne du ikke tænke dig st skrive lidt om hvor man kan leje ski nemt, samt skiskolemuligheder med personlige erfaringer, for det er ofte særdeles tidskrævende, når man ikke kender lokalområdet, at ankomme, finde parkering, finde et sted at leje ski, finde skiskole, og beslutte hvor man står på liften om morgenen.

Nogen steder koster det op til 15 € at parkere andre steder er det gratis - alle disse ting er enormt besværlige at finde ud af, og gør det irriterende at ankomme til et nyt sted.

Ville det ikke være skønt at kunne slå tingene op nemt?

Hilsen
Margrethe

Mogens Steenholt 04/03 2014 21:54

Sv: Zell am Zillertal

Hej Margrethe

god ide..og meget relevant :)

I hele Zillertal er det gratis at parkere ved de store P-pladser ved skiliftene mens der blot få meter længere henne af gaden kan forekomme betalingspladser- så altid parkering ved Liftene ved dagsparkering i byerne :)I Mayrhofen skiområdet kan der parkeres gratis ved Ahornbahn, Finkenbergbahn, Eggalmbahn, Rastkogelbahn og Horbergbahn. Der er ingen parkering ved Penkenbahn- her parkerer man ved Ahorn og går de ca 7 min gennem Mayrhofen by til Penkenbahn...

Hvis du har bil med og vil undgå liftkøer i højsæsonen mest muligt bør du vælge mellem Eggalm, Rastkogel og evt Finkenberg liftene, da der tit kan være mange mennesker ved Penkenbahn og sommetider Horbergbahn.

Et af de billigste steder at leje ski som er ok er ved Sport Manni som befinder sig i gågaden af Mayrhofen- tæt ved kirken. Generelt har du nok oplevet, at priserne herfor er meget mere rimelige i Zillertal end feks, Anton, Ischgl og Sölden. Dette gælder stort set alt- også mad på bjerget, udstyr i butikkerne og ja..selv den velkendte Flugerl drink ER større i Zillertal ;)

Der er ingen dansk skiskole i Mayrhofen, men Nortlander tilbyder dette i Zell som kun er 15 minutter væk. Ofte er der dog nordisk talende skilærere i skiskolerne (som der er mange af i Mayrhofen)- så spørg dem evt, om mulighederne. En af de største er "roten profis" som virker på både Penken og Ahorn bjerget..de tilbyder formiddags -og eftermiddagsundervisning og bespisning af børnene til frokost hvis du ønsker dette :)De har gode faciliteter og der er nem adgang fra toppen af hhv. Penkenbahn og Ahornbahn.

Ahornbjerget er et udpræget børne/begynderomåde med lækre faciliteter som White Lounge - en iglobar med smukke sneskulpturer- dejligt sted at nyde en varm drik :) Et meget afgrænset område hvor de lidt større børn sagtens kan køre selv uden af fare vild.

Penken er mere krævende, men har dog også blå pister her og der- det bedste område til børn er ved Rastkogel med en lækker blå piste ned mod Eggalm...og med en helt ny stolelift ;) For mange er Penken virkeligt et godt område med mange røde pister, en super fun-park og med en formidabel udsigt til mange 3000 meter høje bjerge- inklusive Hintertux Gletcheren.

De bedste hilsner Mogens

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen