Zell am ziller uge 2?

Christian 28/12 2015 23:29

Skal have kæresten med på skiferie i Zell am Ziller i uge 2. Indtil videre ser der ikke ud til at være for meget sne. Der ser dog ud til på vejrudsigten at der kommer noget d. 1/3. januar.
Vil I mene vi skal frygte det værste og tage mountainbiken med, eller er der gode muligheder for der kan nå at falde en brugbar mængde sne inden vi tager afsted d. 9. Januar?

Kommentarer:
Der er i alt 4 svar i denne forumtråd.

Keld N 29/12 2015 16:22

Sv: Zell am ziller uge 2?

Hej Christian

i kan roligt regne med at komme på ski.... i hvert fald hvis i er villige til at køre gratis med bus og tog.
hvis i køber liftkort (mener det er minimum 2 dage) så kan i benytte jer af offrntligt transport helt gratis, hvi i blot har jeres skiudstyr & liftkort med.
i kan tage toget til Mayerhofen (ende-station), herfra kan i tage bussen videre op til Hintertux-glecheren (ende-station). bussen holder ved banegården, og kører som regel indenfor 3-5 minutter efter toget er ankommet, så det er med at komme hurtigt over i bussen.
på Hintertux er der skiløb hele året rundt, så der skulle jeg mene i vil være sikre på at komme på ski.
det er en god ide at komme tidligt afsted, da det tager ca. 1 time at komme derop.
i kan bruge jeres liftkort i hele dalen. det vil sige Kaltenbach, Hoch-Fügen, zillertal, gerlos, mayerhofen og hintertux.
jeg har ikke set på vejret, og har ikke været der det sidste par år, men taler blot af erfaring.
håber du kan bruge det ;-)

Christian 29/12 2015 19:16

Sv: Zell am ziller uge 2?

Hej Keld,
Pyh! Tak for den positive melding! :-)
Vi har godt luret lidt på Hintertux, men har forgæves forsøgt at finde ud af hvordan vi kommer derhen. Det er bare super fedt at du er så behjælpelig ligefrem at komme med en 'rejseplan' :-)
Sidst jeg var i Ziller var vi et smut i Mayrhofen med togbanen som du nævner. Så den største udfordring må være at finde den rigtige bus.

Det ser ud til der kommer godt med snevejr d. 1. + 3. Januar og igen senere i uge 1. Vi håber det holder stik.

Koch 24/01 2016 20:23

Sv: Zell am ziller uge 2?

Hvordan gik det dernede? Var Hintertux god?

Christian 25/01 2016 13:02

Sv: Zell am ziller uge 2?

Er glad for du spørger. Det var en helt igennem lækker tur - på første skidag var der ikke sne helt ned til dalen, men det gjorde ikke noget da der var masser af sne på bjerget. Dagene efter stod det ned med pulver så pisterne (og dalen) nærmest blev forvandlet til offpiste. Det var fantastisk.
Hintertux var en god oplevelse trods det var et par grader koldere end de andre områder. Pisterne virkede til at være en anelse bredere end andre steder. Vi var en tur inde snegrotten oppe på toppen hvilket også kan anbefales.
På toppen af Ziller var det ekstremt koldt og med en blæst der gik gennem marv og ben - jeg ved ikke om det skyldes vi var afsted i kolde uge 2 eller om det generelt er tilfældet på toppen. Men trods det var koldt var det også lidt fedt at få udfordret påklædningen :)
Jeg kan ikke vente til næste år og ville ønske jeg kunne komme afsted nogle flere gange i løbet af sæsonen.

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen