Val d’Isére/Tignes uge 12

Frank 06/02 2011 19:52

Er der nogen der vil med os andre til Val d’Isére/Tignes i uge 12?

Jeg er for nyligt blevet medlem af skiklubben alpin3000.dk og bor i Humlebæk. jeg er 42 og har ca. 15 sæsonner bag mig. Kæresten gider ikke tage med, og vennerne er brugt op:)Klubben er ny og vi er 24, der skal af sted. Men det kunne da være fedt, at være endnu flere. det gratis at blive medlem, og klubben har en tur til kun 7.300 kr. inklusive fly, liftkort og halvpension. Lørdag den 5. marts er der arrangeret Mad og hygge aften. Så der bliver lejlighed til at møde hinanden.

Frank

Kommentarer:
Der er i alt 4 svar i denne forumtråd.

Per 10/02 2011 21:54

Sv: Val d’Isére/Tignes uge 12

Hej Frank,

Det lyder ret spændende. Har ikke været i Frankrig før. Men kunne godt være interesseret i skiklub og måske også rejsen.

Kan du fortælle noget mere?

Per

Frank 12/02 2011 18:02

Sv: Val d’Isére/Tignes uge 12

Hej Per,

Hvis du fx mener turen, så er Val d'lsere/Tignes et af de bedste steder i Frankrig. Området er enormt. Der er 300 km piste. Der er en rigtig bjergby, som også er meget charmerende. Højden er fra 2.000 meter og opefter med det højste skiløb i 3.450 meter. Niveauet er til alle typer, sådan som jeg forstår det, men nok mest til de øvede. Der er masser af muligheder for mad i topkvalitet både på bjerget, men specielt nede i Val sere by. Byen har også sådan internationalt islæt over sig, hvis man kan sige det om en bjergskilandsby. Men det mener jeg godt, at man kan. Det er i hvert fald min oplevelse.

Skal du med?

Frank

Per 13/02 2011 14:48

Sv: Val d’Isére/Tignes uge 12

Hej Frank,

Har ikke prøvet det med skiklub før. Hvordan er niveauet? Bliver der ikke lidt for meget fadbamser over det?

Per

Frank 16/02 2011 22:44

Sv: Val d’Isére/Tignes uge 12

Hej Per,

Ud fra det som jeg har fået fortalt, så er niveauet normalt højt i skiklubber, men det afhænger nok også af turen. Er det for begyndere eller fartdjævle - familietur. Men altså Val d sere og Tignes, der er det hele ikke, men er nok til de bedre.

Mon ikke også der bliver sjov, men nok ikke mere fadbamser end at brædderne skal på dagen efter til seriøst skiløb.

Frank

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen