Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Kristian 26/10 2007 21:58
Hej alle sammen.
Jeg skal afsted her den 19 nov. og er havnet i lidt af et dilema. jeg havde regnet med at tage toget til zell am see, men det viser sig nu at man kun må have det bagage med man kan have under sit eget sæde. dvs. for mit vedkommende at jeg ikke kan få min boardbag med. nogen der har prøvet at rejse med alt sit pikpak med tog, hvor det ikke var alpeekspressen.
jeg har som alternativ undersøgt hvad det koster at flyve, og det er virkelig virklig dyrt!!
ville lige høre nogen af alle dem som også er afsed som enden instruktører eller bare bumswer, hvordan de/i har fået jeres ting med.
på forhånd tak. Kristian
Marie 27/10 2007 22:39
Sv: Transport som bums med alle sine ting uden bil?
Første gang med tog var sidste år i nov til Kaprun - Anwärter kurset, derefter direkte videre til Wagrain som skilærer.
Anden gang var til Frankrig i aug på sommerski i Tignes, hvor vi også tog toget hjem.
Skal afsted igen om en uge - også til Kaprun, men denne gang landes-kurset. Herefter skilærer i Wagrain igen. Har dog fået nok af lange besværlige togture og har derfor denne gang fundet et billigt fly til München.
Held og lykke med turen!
Marie 26/10 2007 23:09
Sv: Transport som bums med alle sine ting uden bil?
Hej Kristian.
Det kan sagtens lade sig gøre med tog... Selvfølgelig er det noget bøvl med så meget bagage, men det kan lade sig gøre. Jeg har selv gjort det 3 gange og det har aldrig været noget problem. Man kan altid finde et sted at sidde, hvor man samtidig kan holde øje med sine ting. Det værste er selvføgelig om natten, hvor man sover. En af de gange jeg kørte med toget fik vi lov til at få vores bagage låst inde! Synes egentlig personalet er meget flinke til at hjælpe! Du skal ikke bekymre dig om om det kan lade sig gøre, for det kan det sagtens omend det er en meget lang tur i tog
Kristan 27/10 2007 07:45
Sv: Transport som bums med alle sine ting uden bil?
okay, det var nemlig fordi DSB ville fraråde mig det. men der er jo ikke andet og gøre end springe ud i det. og tak marie:) hvor var du henne?
Anders 27/10 2007 09:57
Sv: Transport som bums med alle sine ting uden bil?
Hej Kristian
Hvor skal du hen og hvornår skal du være der.
Kører selv til østrig den 15dec.
Kristian 27/10 2007 10:57
Sv: Transport som bums med alle sine ting uden bil?
jeg skal være dernede den 19 nov, eller det vil sige jeg skal rejse den dag. sj´kal starte den 21 nov. så det passer enig rimelig dårligt anders, men hvis du kender andre.?