Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Schweiz
Tyskland
Weekendski
Bo Vesterholm 31/12 2013 11:03
Tør man tage til st. johan in Pongau. Nogen som har været der? Tænker på om det ligger for lavt mht sneforhold og er området godt for øvede?
Thomas Jensen 31/12 2013 12:16
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
Hej
St. Johan in Pongau er en del af ski amadé hvor der er masser af skiløb.
Vær dog opmærksom på at skiløbet i selve byen St. Johan er yderst begrænset. Typisk skal man med skibus hen til Alpendorf, hvorfra man så kan stå på ski mod Wagrain og helt over til Flachau.
Det er pisteskiløb af højeste klasse. Men menes der "øvede" som i folk som søger mere ekstremt skiløb er det måske ikke det bedste. Det er pisteskiløb i den lettere ende (alm. blå, røde og sorte pister).
Kan man få noget indkvartering til samme pris i Alpendorf (det kan man sikkert ikke) ville jeg personligt vælge det.
At det ligger lidt lavt ville ikke bekymre mig voldsomt - de har et suverænt kunstneanlæg og er super til at holde på sneen.
vh
thomas jensen, http://alpeferie.dk/
Bo Vesterholm 31/12 2013 12:59
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
tak for svar: vi er ikke ekstrem skiløbere :) bare rutinerede!
Fik et tilbud om 1/2 pension på hotel silbergasser ,liftkort,fly for 5300 kr i uge 8.
så må vi se igennem at vi skal tage bussen til nærmeste lift i alpendorf.
Har før været i Bad gastein i uge 3 hvor der var 10 grader og ingen sne - derfor min bekymring mht sne :)
Thomas Jensen 31/12 2013 13:03
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
hej
lyder som et godt tilbud for uge 8 :)
jeg ville ikke være bekymret
best
thomas jensen, http://alpeferie.dk/
Anders Hansen 02/01 2014 15:42
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
Vi har været i området st johan og wagrain i 5 år, i 2013 i uge 7 boede vi i St Johan et super sted glæd dig.
Vi kørte i vores bil de ca 5-6 km ind til wagrain hver dag det syntes vi var nemmere med hensyn til lifte osv.
Brian Lund 04/01 2014 15:42
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
Er lige vendt hjem fra Flachau, jeg har dog ikke stået på ski i St. Johan, men der er kun 3,5 km piste..! Det svarer til én af de længere pister i de omkringliggende områder... Altså ikke noget at råbe hurra for!
Til gengæld ligger der masser af skiområder i umiddelbar nærhed som tilbyder væsentligt mere skiløb! Wagrain og Flachau er lige om hjørnet og har tilsammen ca. 100 km pister. Lidt længere væk ligger Grossarl (og Dorfgastein) som også har en del pistekilometer. Mühlbach med over 100 km pister ligger også næsten lige om hjørnet! Altså masser af muligheder!
Anders Hansen 04/01 2014 19:03
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
Nu er st Johan en by der ligger for foden af alpendorf, og der er masser af løjper langt mere end 3, 5 km
Desuden hænger alpendorf sammen med grafenberg og mozart/flachau.
Så hvis du bor i johan skal du bare hen til alpendorf liften 1-2km afhængig af hvor du bor, derfra har du adskillige
hundrede km piste til rådighed i både blå rød og sort
Anders Hansen 04/01 2014 19:04
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
Nu er st Johan en by der ligger for foden af alpendorf, og der er masser af løjper langt mere end 3, 5 km
Desuden hænger alpendorf sammen med grafenberg og mozart/flachau.
Så hvis du bor i johan skal du bare hen til alpendorf liften 1-2km afhængig af hvor du bor, derfra har du adskillige
hundrede km piste til rådighed i både blå rød og sort
Brian Lund 05/01 2014 02:18
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
St. Johan har sit helt eget skiområde, som altså kun har 3,4 km pister...
Ja Alpendorf er lige om hjørnet (Wagrain-Flachau-Alpendorf), der er ca 100 km pister som jeg skrev... Faktisk præcis 120 km ifølge udsagn på deres egen hjemmeside.
Bo Vesterholm 15/01 2014 11:27
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
Uha tak for de mange gode indlæg :)
Området skal nok være fint efter jeres beskrivelser, men nu mangler vi kun sne dernede- som efter sigende, mangler i den grad i dette område :( pis
Thomas Wind Bøglund 15/01 2014 16:03
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
Bobo - der er rigeligt med sne, medmindre du er en vild freerider der skal boltre sig i pudder dagen lang...
Se eller følg med her:
http://www.bergfex.at/sankt-johann-alpendorf/
Som andre påpeger, de er vildt dygtige til at holde på sneen.
/Thomas
Brian Lund 15/01 2014 16:32
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
Jeg tror du er alt for bekymret, uge 8 er næsten lige midt i vintren, altså der hvor der skulle være ALLER bedst chance for masser af sne!
Allerede for 2 uger siden var næsten samtlige pister åbne der nede. Det fryser om natten der nede - og så har de næsten helt sikkert gang i så mange sne-kanoner som de kan. Så med frost om natten tror jeg ikke det når at tø meget om dagen. Og så er der jo altså stadigvæk en hel måned til uge 8, der kan nå at komme over en meter sne inden, hvis du er heldig! ;)
(Og det er ikke engang urealistisk)
Eneste problem er hvis du vil offpiste, men der kan man næsten aldrig være 100% sikker, uanset hvor man tager hen...
Thomas Wind Bøglund 07/01 2014 12:58
Sv: St Johan in Pongau ??? Uge 8
Hej Bobo,
Som gammel skilærer i området kan jeg med det samme bekræfte at der er fint med sne i uge 8. Ja, det kan blive lidt slush ice agtigt i bunden, hvis i vælger dal nedkørslen, men er man en nogenlunde skiløber er dette intet problem.
Området er ikke vanvittigt stort, og normalt skulle man med en skibus når man kørte ned på wagrain siden af bjerget (der starter i skibyen Alpendorf der i folkemunde er en del af St. Johann) for at komme over på Wagrain-Flachau bjerget. I år har de dog inviet G-link liften, der fragter dig over byen Wagrain og over på Wagrain-Flachau bjerget, hvilket giver god mulighed for masser af godt skiløb. http://www.fjeldferie.dk/skiomraader-smelter-sammen/
Jeg har i øvrigt spist og drukket kaffe et par gange på Silbergasser hotellet - et hyggeligt Team Benns hotel - klassisk østrigsk stil - og måske er der den irske pub lige overfor stadig...
Du hopper på skibussen lige ude foran hotellet og 5-8 min senere er du ved liften i Alpendorf. Afterski sker i Alpendorf og misser du den sidste bus koster en taxa 8-10€ i alt.
Mvh
Thomas