Sneforhold i Ischgl - Tv2 vs Ischgl.com

Lfruergaard 01/02 2010 19:53

hej. jeg ville bare lige høre om der er nogen af jer der har erfaringer med skivejrudsigten på tv2.dk ?

jeg skal på snowboard i ischgl i uge 7, og er derfor natruligvis interesseret i hvor meget sne der er (der plejer nu at være nok, men jeg er nysgerrig )

men mit "problem" er, at ischgls egen hjemmeside, ischgl.com, selv rapporterer om 80 cm sne på bjerget. og det er en del mindre end hvad der har været de sidste 5 år i uge syv.

jeg sad så og søgte lidt på det, og opdagede at tv2 siger at der er 130 cm, og 14 mere i løbet af de næste 7 dage. og så er vi jo ude i luksus offpiste når jeg kommer derned. normalt ville jeg dog tro på ischgls egen side, men tv2s er enormt detaljeret, bl.a. med time for time rapport over hvor meget sne der falder.

jeg har googlet lidt på det, og tv2 er det eneste sted jeg kan finde der siger mere end 80cm.

men det er da underligt, at tv2s side opdaterer flere gange om dagen, og siger at der er SÅ meget mere end andre sider siger?

Kommentarer:
Der er i alt 6 svar i denne forumtråd.

Thomas Wilhelmsen 01/02 2010 20:28

Sv: Sneforhold i Ischgl - Tv2 vs Ischgl.com

Generelt er der faldet mindre sne i alperne i år end tidligere år.

Til gengæld er sneen utrolig god, og der er passet godt på den da det har været hård frost i rigtig lang tid. Er selv lige kommet hjem fra St. Anton for en uge siden, og det var nok den bedste snekvalitet jeg har oplevet i mange år... Selv slush-ice om eftermiddagen slap jeg fuldstændig for.

Jeg ved ikke præcist omkring tv2, men det kan tænkes, at de opdaterer "på toppen". Jeg har lagt mærke til at mange steder i år er begyndt kun at offentliggøre målingen på midten som deres primære måling.

Men det er dog rigtigt at der vil falde sne inden for de næste par dage.. Men, selvom sneen er mindre end de sidste par år skal du ikke være nervøs. Frosten passer godt på den.

Thomas Wilhelmsen 01/02 2010 20:31

Sv: Sneforhold i Ischgl - Tv2 vs Ischgl.com

... Så så lige følgende tekst i bunden af vejrudsigterne på tv2

"Snedybderne er udregnet af prognosemodellen og kan afvige fra de faktiske forhold"

Mærkelig måde at gøre tingene op på.

Lfruergaard 01/02 2010 20:52

Sv: Sneforhold i Ischgl - Tv2 vs Ischgl.com

ja, du har ret. det er en underlig måde at gøre det på.

men igen. hvorfor være så detaljeret hvis det er løgn og latin?

til dem der ikke lige ved hvad det drejer sig om: http://media.stv.dk/vejret/naervejr/030/skivejr/skivejr.htm

Lfruergaard 01/02 2010 20:53

Sv: Sneforhold i Ischgl - Tv2 vs Ischgl.com

forresten. det lyder rigtig godt mht sneen er god. det er 5 år i træk jeg skal til ischgl, og jeg er endnu ikke blevet snydt for en god tur :)

Claus Sørensen 02/02 2010 13:47

Sv: Sneforhold i Ischgl - Tv2 vs Ischgl.com

Hej.

Jeg tjekkede samme side inden jeg tog til Ischgl i uge 2 og glædede mig til 120 cm sne ifg tv2 vejret, så troede jeg skulle blive skuffet da jeg kom ned til 80 cm men nej. De 80 cm var helt perfekt så det skal du ikke være bekymret over.

Go tur.

Slotti 02/02 2010 14:32

Sv: Sneforhold i Ischgl - Tv2 vs Ischgl.com

Hejsa..
Var det letteste ikke at gå ind på Ischgl´s hjemmeside..
Og så der..
Tjekke snehøjde og webcams...!!
Iøvrigt..
Ischgl snyder dig aldrig..
Pisterne i år er ligesom tidligere år som altid PERFEKTE.
Rend og hop med danske hjemmesider om vejr og sne, tjek da altid ud på stedernes hjemmesider..
Eller brug bergfex.at som også altid er med på det sidste..

Slotti

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen