Skiskole i Wagrain for små børn og helt grønne voksne

Martin 03/01 2010 19:57

Hej Alle

Vi er 2 familie der skal afsted på ski i wagrain og valget er faldet på denne destination, da den umiddelbart indbyder til børnevenlighed og nybegynderterræn.

1.fam: 2 voksne begge ok på ski, men har to unger med. Dreng på 3½ og pige som kun lige er blevet 2år.

vores håb er at drengen kan komme på skiskole for at få lidt grundlæggende ind under huden uden det er forældrerne der skal virke prædikende. (fordelen ved skiskole i min verden). og pigen har vi ingen forhåbniger om kommer på ski, evt kun for at prøve at få støvler og bræder på benene. og eller kun leg hele ugen.

Vi skal bo 1000m fra rote 8´er.

hvor ville der være en ide at få drengen på skiskole, gerne med danske indtruktører.

fam 2: har to voksne med som ikke har oplevet skiløb før og er begge 50+ (børnenes bedsteforældre)hvor ville de have fordel af skiskole også her gerne dansk instruktør.

skal undervisning evt bookes hjemmefra? Det er uge 7 vi skal afsted.

Kommentarer:
Der er i alt 8 svar i denne forumtråd.

Michael Petersen 17/01 2010 19:51

Sv: Skiskole i Wagrain for små børn og helt grønne voksne

Til Kasper:
Vi er en familie der gerne vil have vores to børn på hhv. 4 og 6 år i skiskole. Hvis vi vælger jeres skole, vil de så komme på samme hold eller vil de blive opdelt? Har du nogen tips til hvordan vi kan få en god pris? Her tænker jeg på hvor det er bedst at booke - hjemmefra via rejsebureau eller i Wagrain.

Kasper 03/01 2010 20:50

Sv: Skiskole i Wagrain for små børn og helt grønne voksne

Hvis I ønsker danske instruktører, samt skiskole for begyndere vil jeg anbefale Grafenberg. Et rigtig godt begynder område, hvor de fleste danske instruktører arbejder. Her er også Ski-spiel for den mindste, hvor de kan stå på ski så meget som de vil, og ellers lege resten af tiden.

Området ved Rote 8'er, er en hel del stejlere og der er ikke så mange danskere som fx ved Grafenberg.

Ole 04/01 2010 08:07

Sv: Skiskole i Wagrain for små børn og helt grønne voksne

Hvis man bor på hotel Edelweiss ved rote 8´er er Moadörfl så ok ? det er den Edelweiss nævner på deres hjemmeside. Vi har kun en uges skiferie bag os og er temmelig uerfarne stadig. Det er første gang i Wagrain.

Ann 10/01 2010 21:53

Sv: Skiskole i Wagrain for små børn og helt grønne voksne

Hej!

Vi har været i Wagrain et par gange - sidste år for første gang med børn (4 og 7 år). Vi lejede skiskole ved Grafenberg og det levede fuldt op til forventningerne.
Vores søn på 7 stod hele uge sammen med 5 andre og en dansk skiguide fra 10-15 (efter eget valg:-)), og det han nåede at lære dér kunne vi på ingen måde have givet ham - han er bare SÅ klar igen år.
Den mindste på 4 var i Ski- und spielschule samme sted. Desværre ikke med dansk guide, men det var fint og kun om formiddagen.

Det var lige kommentaren - her kommer mit spørgsmål til dig Kasper:-) I år er vi 2 familier afsted med vores egne og 2 nybegyndere på hhv. 6 og 10 år. Er Grafenberg stadig det bedste sted og kan vi være rimeligt sikre på danske guider i uge 12?

Bedste snehilsner
Ann

Kasper 07/01 2010 19:41

Sv: Skiskole i Wagrain for små børn og helt grønne voksne

Hej Martin...

Du kan vælge at booke hjemmefra, men du kan også komme ind på skiskolen når i ankommer til Wagrain. Det er op til dig selv.

Jeg arbejder selv for Ski-und snowboardschule Wagrain, så den vil jeg selvfølgelig klart anbefale.. :) Ved Grafenberg er der næsten garanti for danske lærer, vi er rigtig mange danskere der.

Martin 05/01 2010 20:11

Sv: Skiskole i Wagrain for små børn og helt grønne voksne

Tak for det fine svar kasper.

men noge´n der ved om det er nødvendigt at booke skiskolen forud eller er det tidsnok når vi ankommer og hvilken skole er så t foretrække ved grafenberg?

Asbjørn Nissen 06/01 2010 10:03

Sv: Skiskole i Wagrain for små børn og helt grønne voksne

Til Ole

Når du bor ved rote 8er er du så heldig at der hverken er særlig langt til Flachau eller Wagrain. I Wagrain er det nemmere at få danske skilærer, men i Flachau er skiskolen billigere. Endda noget billigere

Her er et par links til skiskoler i Wagrain og i Flachau jeg har selv arbejdet på skischule Hermann Maier i to sæsoner som er ejet af Faderen til den levende ski legende Hermann Maier
Ersteschischule kan også varmt anbefales halvdelen af de ansatte er mine gamle kollegaer fra Herman Maier skiskole og de kan deres kram. Især den ene der hedder Christian.

I Flachau

http://www.skischule-hermann-maier.at/team-skischule-hermann-maier-flachau.html

http://www.ersteschischule.at/eng/home_eng.php

http://www.amjet.at/de_willkommen.phtml

http://www.fun-pro.com/

www.snowlife.at

I Wagrain

http://www.ski-wagrain.at

Ole 06/01 2010 14:44

Sv: Skiskole i Wagrain for små børn og helt grønne voksne

Tusind tak for link´s.
Hvis jeg forstår dig ret, skal vi altså ikke vælge den skiskole der ligger ved edelweiss(http://www.mein-edelweiss.at/de/preise_pauschalen/schischule.php). Det er kun vores anden skiferie så måske er hotellet ikke det bedste valg da der næsten kun er røde pister omkring, og vel et stykke vej til grafenberg med de blå.

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen