Christian skrev:
Vi skal til Wagrain for første gang, hvor jeg har kigget på skiskole til vores søn. Vi skal afsted i den uge hvor han fylder 4 år (uge 2).
Det er 3 gang han skal med på skiferie, men første gang han skal på skiskole, sidste år kørte jeg rundt med ham mellem benene, hvor han begejstret råbte hurtigere far :-)
Jeg har kigget på Ski and Snowboard Schule Wagrain med start ved bl.a. Flying Mozart og Rot Weiss Rot med start ved Graffenberg.
Vi skal bo i Kirchboden med kort afstand til Flying Mozart, hvorfor en start herfra ville passe bedre end fra Graffenberg.
Hvilken skiskole skal jeg vælge og hvorfor? Det ser ud som om, at Danski benytter Ski and Snowboard Schule Wagrain, hvor den anden samarbejder med bl.a. Nortlander, Højmark m.fl. danske selskaber.
Hvilket slags hold skal han tilmeldes – skibørnehave (3-4 år) eller skiskole for begyndere (ca. 4 år)?
Det vigtigste er dog, at undervisningen er på dansk.
Med venlig hilsen
Christian