Skiskole for børn i Wagrain 2007 - danske skilærere ?

Fam. Pedersen, Herlev 14/02 2007 20:23

Hej ......

Vi er 2 familier med ialt 4 børn i flere aldre. De to børn på 5 og 8 år skal på skiskole i Wagrain, er der nogle der ved hvor de danske skilærere hører til ? Vi har prøvet på tidligere skiferier (ikke i Wagrain) hvor der ikke har været mulighed for danske skilærere og det er bare ikke så godt, når børnene ikke er større.´

Mvh
Fam. Pedersen i Herlev

Kommentarer:
Der er i alt 3 svar i denne forumtråd.

Fam. Melgaard, Søborg 14/02 2007 21:27

Sv: Skiskole for børn i Wagrain 2007 - danske skilærere ?

Hej... Vi skal også til Wagrain i uge 8, og vi var der nede for et par år siden, super sted for familien.
Skiskolen ligger ved Graffenberg liften og der er masser af danske skiinstruktører. Det var her vores unger lærte at stå på ski :-)

Mvh Fam Melgaard

Jane Daugaard 14/02 2007 21:46

Sv: Skiskole for børn i Wagrain 2007 - danske skilærere ?

Hej familie Herlev.

Vi har nu de sidste 7 år været i Wagrain, skiskolen for børn med danske undervisere er rigtig god, vi har de sidste gange valgt privatlærer til sønnen som nu er 13 år, Skiskolen finder i ved Graffenberg "Wagrain skiskole" her er danske skilærer og kan i få fat i Thomas som underviserer er i godt på vej, han har et rigtig godt tag på børn og unge. God fornøjelse fra familien i Stenløse.

Bent Og Karin 15/02 2007 17:08

Sv: Skiskole for børn i Wagrain 2007 - danske skilærere ?

Hej familien i Herlev!

Må det være to gamle kendinge af Wagrain tilladt at komme med et forslag?
I skiudlejningen ved Grafenberg forefindes der en dansk-østriger ved navn Tim. Find ham, han ved alt om skilærerne i skiskolen, og han er også et omvandrende leksikon i hele Wagrain-området. Vi to gamle kan kun anbefale området som værende særdeles godt for børn og gamle.
Rigtig god tur til jer fra os her på Nørrebro.

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen