Skiområdet jeg bare må besøge?

Rasmus Skov Jensen 16/07 2009 09:41

Hej skiers

Vinteren er snart lige om hjørnet, og der skal sættes nogle uger af i kalenderen til året skiferie(r).

Hvilket område mener du jeg mangler at sætte på "ski-landkortet"?

Kortet er her: http://www.skisport.dk/minside/Rasmus-Skov-Jensen

Ønsker: Godt skiløb, hygge, god mad og uden for mange turistfælder.

Glæder mig til at se dit forslag.

Mvh Rasmus

Kommentarer:
Der er i alt 11 svar i denne forumtråd.

Thomas Jensen 16/07 2009 09:50

Sv: Skiområdet jeg bare må besøge?

Hep

Ja, du har jo stort set ikke været nogen steder fremgår det :)

Nordamerika (us/canada) har du helt glemt it seems. Red Mountain, Fernie, Kicking Horse, etc.

I Europa mangler du en del i italien og franske steder omkring Mont Blanc (chamonix). Som det første sted overhovedet ville jeg ta' til Gressoney... you'll love it. (afvent dog lige og se om de får en god snesæson - de skal have meget sne for at det er godt).

vh
thomas, http://alpeferie.dk/

Kent D. Hansen 16/07 2009 12:01

Sv: Skiområdet jeg bare må besøge?

hvad med de stor steder i schweiz, davos, zermatt, la tzoumaz og verbier.
angående charmonix tag ikke dertil uden bil. området hænger ikke sammen og der er langt til ski busserne for ikke at tale om de forskellige områder.
skal du helt til toppen skal der bestilles tid, helst dagen i forvejen ellers er der 2 timers kø. Vanlig fransk arogance.

mvh kent

Connie 16/07 2009 13:57

Sv: Skiområdet jeg bare må besøge?

Hej Rasmus
Ja, du har jo prøvet en del steder kan jeg se. Vi bor i en lille landsby lige imellem Les Arcs og La Plagne, så jeg kan sagtens anbefale at komme til dette sted, da man kan ski flere destinationer på en uge, så bliver man ikke træt af at køre på de samme pister. Prøv f. ex. at se på www.chalet-la-bas.com , de har multiresort ski ferie!
Hilsen
Connie

Christian Rasmussen 21/07 2009 15:56

Sv: Skiområdet jeg bare må besøge?

Hej Rasmuss

Der er plads til forbedring ;-)

Altså her er mine tip

Obergurgl/Hochurl etv. sammen med Sølden
http://www.hvorpaaski.dk/mytours/mytours.aspx?TsDbMainIdNo=12

Banff (Lake Louise/Kicking Horse)
http://www.banff.com/

Stubai Glacier
http://www.hvorpaaski.dk/mytours/mytours.aspx?TsDbMainIdNo=1

Mange ski hilsner
Christian

http://www.hvorpaaski.dk
http://www.woskifahren.at
http://www.woskifahren.de
http://www.wheretoski.net/

Rasmus Skov Jensen 21/07 2009 16:04

Sv: Skiområdet jeg bare må besøge?

Hej Christian

Linkene bliver jeg ikke meget klogere af.

Hvorfor anbefaler du de tre steder, hvad er det gode/særlige som gør at disse steder mangler på mit kort (hvilket Sölden ikke gør).

Skiløbet, byen, maden, skiskolen, offpisten, afstanden, prisniveauet.

Lidt uddybning/argumenter/begrundelser savner jeg.

/Rasmus

Christian Rasmussen 21/07 2009 16:34

Sv: Skiområdet jeg bare må besøge?

Ok Rasmus

Her er lidt mere info

Obergurgl/Hochurl
Masser af gode pister ikke så mange menesker da alle stopper i Sølden, jeg har haft noget af det bedste off pist der. Hvis der bliver for kedelig kan i altig køre til Sølden, tag evt. en ski guide for den perfekte off pist tur. Det er også billiger en i Sølden.
Her er mine karakter skala 1 til 13 (Den gamle)

Skiløbet 10
byen 7
maden 9
skiskolen (Kender kun Bjergguider men de er til 10)
offpisten 10
afstanden ?
prisniveauet 9

Banff
Canada/Canada Du kan se billedere fra min ski tour her
http://www.hvorpaaski.dk/photogallery/photogallery.aspx?GaDbMainIdNo=25
Perfekt pulver sne ( Vi have en halv meter ny sne første dag), stemningen er perfekt og overnatnings muligheder er også rigtig gode, du kan også tage på Heliski ( 250 USD) da vi var der. Der er totalt anderledes en Østrig/Frankrig, da jeg regnede på er det det faktisk billiger at tage på ski ferie i Kanada en St. Anton. Et Must. Fra Banff kan du tage til enten Sunshine Village (Deliruim dive ) eller Lake Louise (Mega fun park )

Skiløbet 11
byen 9
maden 10
skiskolen ?
offpisten 10
afstanden 8
prisniveauet 10

Stubai Glacier
Har du altid sikker og normal rigtig god sne op til 3300 meter, dog skal du regne med at køre i Skibus hver dag, hvis der er for meget vind kan du altid tage til Schlick 2000 der har masse perfekt offpist. Stubai er et af mine top 3 steder.

Skiløbet 10
byen 9
maden 9
skiskolen 10
offpisten 10
afstanden 8
prisniveauet 8

Mange ski hilsner
Christian

http://www.hvorpaaski.dk
http://www.woskifahren.at
http://www.woskifahren.de
http://www.wheretoski.net/

Benny 21/07 2009 18:36

Sv: Skiområdet jeg bare må besøge?

Whistler-Blackcomb

Skiløbet 11 - brede motorvejs-piste, tree-runs, deep-and-steep pulversne, pukler, couloirs (oh shiiiit!) og masser af off-piste

Byen 9 – lidt ‘Disneyland’, men alt fungere meget godt. Plus meget andet end skiløb – f.eks snowmobiles, zip-trek, Vancouver

Maden 10 – Steaks hos Earls, ribs og fadøl hos Hoz’s i Creekside, mega-pizza, kæmpe laksfilleter – osv

Skiskolen – 11 – der er til alle niveauer, også eksperter.

Offpisten 13 – just so much!

Afstanden fra DK - 8 (men faktisk ikke så slemt – det tager jo også tid at komme til Frankrig eller St Anton.)

Prisniveauet 10 – igen, ikke så meget mere end St Anton for en ‘once in a lifetime’ tur.

Venlighed og Customer Service – 11 (Frankrig og Østrig max. en 7-tal)

Christian Støttrup-andersen 22/07 2009 12:40

Sv: Skiområdet jeg bare må besøge?

Jeg synes du mangler, at besøge Saas-Fee i Schweiz. Sakser lige, hvad jeg har skrevet i min profil:

Saas Fee er min suverænt bedste destination til ski. Byen ligger højt, i 1800 meters højde og skiløbet går næsten 2000 meter yderligere op på gletcheren til ca. 3600 meters højde. Pisterne er varierede, dejlige og offpisten er superbt.

Er vejret rigtig godt, så må man ikke snyde sig selv for en tur til Zermatt og stå, der er ikke andet end en 45-minutter til en times kørsel dertil.

Ke 24/07 2009 20:41

Sv: Skiområdet jeg bare må besøge?

Hej
Jeg har ikke den samme mængde oplevelser som flere af dem, der har svaret - men du mangler jo lige verdens nordligste pister. De ligger på Riksgrænsen 130 km nord for Kiruna.
Der har man ret god sne husker jeg.
Jeg var på kursus med frikvarter hver dag i en uge fra 12 - 16, og kun tyttebærsaftevand til frokost på hotellet!
Meget specielt sted, med speciel stemning, aftensmaden var sådan noget med rensdyr og tyttebær - for pokker det var godt - og så er der langrend på søerne, der mest ligner dem fra filmen med Walter Matthau og hans makker, Jack Lemon der fisker isfiskeri
VH
Karl Erik

Som gammel landmåler skal lige med historien om jernbanetunnelen på malmbanen fra Kiruna til Narvik, der går forbi Riksgrænsen. Da man byggede den første tunnelstrækning på noget med 10 km længde var den unge landmåler/ingeniør der stor for arbejdet med tunnelen spændt på om man ramte korrekt, da man var i gang fra begge sider. Dagen før man skulle møde hinanden begik han dybt tragisk selvmord af skræk for at have regnet forkert. Man ramte inden for en tændstikæske i nøjgagtighed - og iøvrigt bedre end da man 100 år senere lavede en parallel tunnel for at få dobbelt spor - Tunnelen er i nærheden af riksgrænsen.

Rasmus Skov Jensen 28/07 2009 07:59

Sv: Skiområdet jeg bare må besøge?

Hej

Fik også lige denne her sendt som direkte besked, den skal næsten lige med her hvis andre lader sig inspirere.

/Rasmus

-----------------------------------------------------------------------

Hej Rasmus

Du mangler at tage til Aosta og stå på ski i Pila - ikke så stort, men hænger godt sammen, ikke overrendt, byen er en rigtig by med rigtige butikker og restauranter. Italienerne står selv på ski her. Man kan tage stor æggelift op til området nede fra byen.
Und dig selv en tur i deres gigantiske supermarked (lige ved siden af liften op til området) - de har ALT!
Der er masser af hoteller i en fornuftig prisklasse, noget kultur at se på hvis det er dårligt vejr.

Men da det ikke ligger så højt er det en god idé at vente til der er sne ;-)

Man kan købe liftkort der også gælder i rigtig mange nærliggende områder f.eks. cervinia, La Thuile/La Rosiere, Mont Blanc og en række andre mindre steder der kan nås på en times tid i bil.

I Pila-området er der pister i alle sværhedsgrader, men typisk italiensk med brede boulevarder der løber sammen til sidst. Listige steder at få tyk varm chokolade i små espressokopper - med kakkalovn og kurve til at opbevare handsker, huer og tørklæder :-)

prøv det!

mange skihilsner
Rikke

Søren Hjelholt 30/07 2009 13:16

Sv: Skiområdet jeg bare må besøge?

Hej Rasmus

Jeg har som dig efterhånden besøgt mange skiområder i det sydlige europa.

Noget som jeg synes mangler på din liste, er Veisonnaz/Nendaz i Schweiz. Jeg så at en skrev Verbier, som rigtigt nok er i samme område, men så vidt jeg ved også en noget dyrere by at bo.

Det er efterhånden mange år siden jeg har været der, men det der stadig sidder fast er kombinationen af et stort sammenhængende skiområde, De fire dale, som dækker Veysonnaz, Nendaz, Verbier og Le Tzoumaz, og så hyggeligere byer end de franske Sattelitbyer.

Så vidt jeg husker var priserne på daværende tidspunkt ikke væsentligt højere end i frankrig, altså med undtagelse af Verbier.

Skiløbet går helt op til over 3300 meter på toppen af Mt. Ford, hvorfra en pukkelpiste der strækker sig over 900 højdemeter ned til Tortin og Siviez kan være noget af en prøvelse.

Der bør også være masser af muligheder for at finde gode offpiste ruter.

De gange vi har boet i Nendaz, har vi ofte kørt i bil op til Sivies, som ligger i midte af området, for at have hurtigere adgang til alle dele af området. Men det er bestemt ikke noget problem at komme rundt på ski.

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen