Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Jens 04/09 2014 19:18
Vi er en familie på 2 voksne og to unge mennesker på 15 og 17 som vil holde jul i Østrig (Vi er alle øvede skiløbere) Valget falder sikkert på Mayrhofen, da kombinationen af godt skiløb og hygge ser ud til at passe sammen her.
Jeg kunne dog godt tænke mig hjælp til et par spørgsmål - da jeg synes at de fleste vurderinger af Mayrhofen er ved at være gamle:
- nogen der har holdt jul her tidligere?
- vurdering af by og område?
- hvilken del af byen kan anbefales til at booke lejlighed/hotel?
- er der nogle af nabobyerne som er bedre at bo i? (hvorfor)
- Hintertux - er det nemt at komme derop og hvordan er skiløbet sammenlignet med andre gletschere?
Mange spørgsmål, men bemærk at jeg har ikke spurgt til hvordan vejret bliver! :-)
Håber nogen gider komme med et indput - evt bare på enkelte af mine spørgsmål - TAK
Mogens Steenholt 08/09 2014 22:12
Sv: skiferie i julen - Mayrhofen
Hej JJR
Jeg har en lejlighed i Ginzling- kun 10 min fra Mayrhofen så jeg kan da give dig mine indtryk :)
Vi valgte netop at købe en lejlighed ved Mayrhofen grundet det høje og fremragende skiområde (op til 2500 m) som findes der. Desuden har du Hintertux (op til 3250)m kun 40 min væk og resten af Zillertaldalen- Zell am Ziller/Gerlos og Kaltenbach indenforår 30 min- alt i alt over 600 km pister på eet liftkort ;)
Vi har holdt jul der flere gange og med rigtig gode erfaringer grundet det høje skiløb. Byen er særdeles smukt beliggende og sceneriet er intet mindre end fantastisk når du er på Penken bjerget mod Hintertux. Der er masser af liv i Mayrhofen også afterskimæssigt.
Hilsen Mogens