Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Anni 12/10 2008 17:32
Kære alle
Vi er en familie bestående af 3 skiløbere, 1 barn på 3 år (der måske skal prøve at stå på ski) og et sæt bedsteforældre, som vi er så heldige bare har lyst til at tage med. Er der nogen, der har forslag til en ski-destination, som vil give en god ferie for alle? Vi forestiller os følgende kriterier:
- der skal være andre muligheder end ski for bedsteforældrene (fx hyggelig by, wellness muligheder, udflugtsmål...?)
- mulighed for at mødes i løbet af dagen og f.eks. spise frokost sammen
- afstand = Østrig/Norge
- ok skiområde, men behøver ikke at være det største
Hvor skal vi starte? Har tidligere været sammen i Wagrain, men jeg synes ikke der er så meget at komme efter i byen for ikke-skiløberne.
Hilsen Anni
Katrine Krogholm Simonsen 12/10 2008 18:26
Sv: Skiferie for skiløbere og bedsteforældre
Jeg vil anbefale Zell Am See i Østrig. Det er en "rigtig by" sammenlignet med Wagrain. Rigtig hyggeligt. Og skiløbet er udemærket.
Asger Lehmann 12/10 2008 20:20
Sv: Skiferie for skiløbere og bedsteforældre
Hej Anni
Jeg vil foreslå Kaprun, kig på WWW.AVENIDAKAPRUN.DK denne lejlighed ligger perfekt for jer alle.
vh
Asger Lehmann
Anni 13/10 2008 21:50
Sv: Skiferie for skiløbere og bedsteforældre
Tak til jer begge - vi vil kigge på det :-) Er der flere, der har gode input, er I velkomne.
Hilsen Anni
Peter Troelsen 14/10 2008 13:37
Sv: Skiferie for skiløbere og bedsteforældre
Hej Anni
Jeg er fuldkommen enig med Katrine. Zell am See er som sagt en rigtig by, modsat mange andre destinationer, hvor der kun bor omkring 1000 lokale. Derudover er der kabinelifter, der går op i terænnet, så bedsteforældrene kan deltage i frokoster mm. Med hensyn til udflugtsmål ligger det i overkommelig afstand fra Salzburg, som er en fantastisk flot by (imho).