Ski-weekend for to hvordan?

Andreas Dam Cold 03/10 2010 20:04

Hey alle sammen,
Min kæreste og jeg kunne godt tænke os at komme på en dejlig skitur, men da vi ikke har ferier samtidig, bliver det nød til at være på en forlænget weekend.
Har surfet lidt rundt på nettet, men alle skiweekendtilbud jeg har kunne finde har været for minimum 6 personer og det var ikke lige det vi ville. er der nogen der har noget insider eller erfaring/viden om hvordan dette kan komme til at lade sig gøre?

Håber det kan lade sig gøre

VH:
Andreas

Kommentarer:
Der er i alt 14 svar i denne forumtråd.

Morten Christensen 04/10 2010 06:28

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Hej Andreas

Øv at i ikke kan holde ferie sammen, når men jeg tror der skal lidt mere fakta på bordet, hvor vil i hen, og hvordan vil i komme der??

Jeg syntes at jeg har det modsatte problem når jeg kikke rundt på diverse tilbud, så er det altid med et dobbelt værelse??

Hvornår vil i afsted?



Morten

Ski i norden virker...........for mig :-)

Maria 04/10 2010 10:29

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Hej Andreas

prøv dem her www.skiogsol.dk hvis i selv vil planlægge turen.

Andreas Dam Cold 04/10 2010 12:33

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Hey maria og morten, tusind tak for det hurtige svar. køndt med det her forum.

Morten: ja det er super ærgerligt men der er ikke så meget at gøre ved det, til gengæld har hun fri hele januar og jeg har nogle ferie/fridage jeg kan bruge så vi tager en forlænget weekend.
Vi overvejer derfor jo så januar. Indtil videre har vi snakket om sverige/norge, da vi tænker at vi vil køre der op i bil, så vi kan nyde turen med sne på vejene og varm kakao på restepladerne. der lader bare til at det er nemmere med norden, men kan da være vi tager fejl. hvis det var en hel uge var vi taget til alperne, da vi begge har stået i mange år og nordens korte pister kan være temmelig kedelige i længden, men når det bare er et par dage, så går det nok.

Maria: tak for siden maria, det virker som en rigtig god side, skal dog indrømme at jeg lige skal lure den, da den virker forvirrende ved første øjekast.

Hvis der er mere vil jeg meget gerne høre lidt om det =)

VH:
Andreas

Søren Hjelholt 04/10 2010 12:53

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Højmark rejser laver kort ture, med både fly, bus og som kør selv.

Andreas Dam Cold 04/10 2010 15:25

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

tak for linket morten, desværre ligger dagene lidt dumt hos højmark, så bliver nok ikke lige dem vi bestiller hos. højmerk køre fra løradg til tirsdag, hvilket vil sige at man nok realistisk set er hjemme meget sent tirsdag eller måske først onsdag og det er tre dage inde i ugen så. det går ikke.
Men tak for linket

VH:
Andreas

Birger 04/10 2010 15:56

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Her på siden er der mulighed for at klikke på WEKENDSKI, hvor der er en glimrende oversigt, samt links til operatørens website.

Morten Christensen 04/10 2010 16:44

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Hej Andreas

Hvis du gerne vil til Norden i en lang weekend, kan du prøve at søge på www.skistar.com, dem har jeg bestilt genne 3 gange nu og der fungere alt perfekt, til en weekendtur ville jeg nok vælge Sälen, ikke så lang en køretur, men hvis i er til den lange køretur vil jeg foreslå at køre til vendalen, enten Storhogna Högfjällshotell & Spa eller Hotell Klövsjöfjäll hvor jeg selv skal op i uge 2.

Nu håber jeg at i finder en rigtig god skiferie, hvor i kan nyde et par dage sammen..


Rigtig god tur

Morten

Ski i norden virker.......for mig :-)

Kakr 04/10 2010 17:24

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Hej Andreas

Desværre ved jeg ikke hvilken landsdel i kommer fra, men der er også en helt anden mulighed. Hos Color Line er der noget der hedder Superflex, dvs. i bestemmer helt selv, hvilken dag i vil afsted, dog skal i min. have 2 overnatninger, så det kunne godt være fra fredag til søndag.
Dog er der det lille minus ved det, at i hele januar er den ene færge på værft, så den tilbageværende skal klare turene både til Larvik og Kristiansand. Så fredag kan ikke blive nogen skidag.
Har selv flere gange været i Kongsberg, lille hyggeligt sted 100km. fra Larvik, rigtig gode løjper, dog ikke de store udfordringer, men med en af norges bedste terrænpark, med masser af udfordringer, dog skal det lige med, at der hver dag er åbent fra 9 morgen til 9 aften, derfor 12 timers skiløb hver dag. Også Geilo og Hemsedal har jeg besøgt på en forlænget weekend, desværre kan det ikke nå at blive til så mange timer på ski, men til gengæld rigtig godt skiløb.
En anden mulighed jeg også har benyttet mig af er, at tá 2 overnatninger på Kongsberg vandrehjem, hvor et dejligt morgenbord er incl. prisen, ca. 900,00kr for 2 personer pr. døgn, plus færgebillet.
Prøv at se vedhæftede link fra Color Line.
Skriv endelig igen, hvis du søger flere oplysninger.

Mvh
Kaj

Andreas Dam Cold 04/10 2010 18:30

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Ahh men det er jo perfekt. har været inde på den side hurtigt, men kunne ikke finde hytter/lejligheder/hoteller til to, men har nok ikke kigget godt nok efter så. Det vil jeg gøre nu hvor jeg ved de er der =)
Det gør ikke så meget at det ikke er så øvet i år, da vi bare er afsted et par dage og skal nyde det og slappe af, hvis det var en uge ville det være noget andet.
Så super mange gange tak for din viden, det er perfekt. bor på sjælland, men kan tage færgen fra sjællands odde til æbeltoft så er der ikke så langt, og vi har jo også valgt at køre så vi kan nyde turen derop i den fart vi har lyst til.
Kongsberg lyder måske som et hyggeligt sted, det vil vi se nærmere på.

tak for hjælpen.

VH:
Andreas

Kakr 04/10 2010 19:36

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Hej igen Andreas

Skulle i gå hen og vælge Kongsberg, så kig igen på siden jeg har vedhæftet, der vil du kunne se ud til højre, under pris og bestil, at superflex tilbuddet er fra 3090,00kr. for 5 personer, prisen er den samme uanset om i rejser 2 eller flere (op til 5 personer) Rejsen skal dog bestilles pr. telefon.Iøvrigt er det ret lækre lejligheder på Funkelia, som hyttebyen ved skicenteret hedder. Desuden er der skigaranti på stedet.
Har åbnet nogle link, se dem.

PS: Efter den 31/1-2010 vil man igen kunne få 2 "hele skidage" da der igen vil være normal sejlads.
F.eks. udrejse fredag 02.00, ankomst Kongsberg 8.30 hjemrejse søndag 12.45 eller 22.15, så kræver det dog en ekstra fridag mandag, men så kan man også få næsten 3 hele skidage.

Rigtig god fornøjelse.

Kaj

Snklund 04/10 2010 20:11

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Hej Andreas.

Så skal du prøve at gå ind på: www.ski.nu

De har smutture til Østrig og Italien, med 3 og 4 dage på ski.

Hilsen Søren

Andreas Dam Cold 05/10 2010 17:28

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Kaj:
Tak for linksne, vi er kun to personer og synes det er for fjollet at betaler for fem, men hvis der ikke er andet at finde, så kan det jo blive en mulighed..

Søren:
Super, der er nogle gode tilbud, men kan ikke lige se noget sted med kør selv priser. Men det er et rigtig godt alternativ

Som sagt er vi to personer der vil afsted på en (forlænget)weekend og vil gerne køre selv, da vi gerne vil kunne slappe af og tage det i eget tempo. men det er lettere sagt end gjort lader det til. mange rigtig tilbage meldinger fra jer alle og alle med gode alternativer og er ved at tro at man ikke kan tage afsted som vi ønsker.

Tak for hjælpen

VH
Andreas

Kakr 05/10 2010 21:22

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Hej igen Andreas

Lige et sidste input, nu da jeg ved at i kommer fra sjælland og "kun" ønsker et par hyggelige skidage, hvorfor så ikke køre til Isaberg i det sydlige sverige, vel kun små 200 km. fra København, tjek vedhæftede links, har set i et af Thomas Uhrskov's programmer, at han synes vældig godt om Isaberg til en eller to dage på ski, overnatning kan i finde på isaberg.com eller hos FDM med flere.
En anden mulighed er også Sælen, det var vist Morten som oplyste om dette, findes som sagt på skistar.com, eller en anden mulighed kunne være Trysil, har selv slået op og set der er ledige muligheder for overnatning for to personer enten i hytte/lejlighed eller hotel f.eks. i uge 5. Torsdag til søndag eller fredag til søndag.
Findes på nedenstående links.

Fortsat god fornøjelse

Kaj

Niels Leth-sørensen 07/10 2010 10:42

Sv: Ski-weekend for to hvordan?

Hej Andreas

Kan ikke helt tyde om du helst vil nord på eller om syd på også er en mulighed. Nord på er det helt okay at søge gennem de forskellige færgeseskaber. I forhold til en tur syd på, vil jeg opfordre dig til at kontakte booke direkte ved et hotel. I langt de fleste perioder kan der altid findes et værelse nå i kun er to. Prøv at benytte destinations siden her på skisport og tryk der vidre til de forskellige hjemmesider, hvor der altid er link til de fleste hoteller i området. Så kan du selv forme din ferie, skal vi bo på et godt hotel, vil vi bo lige ved liften, skal der værer weelnes eller vil vi bo på bjerget istedet for eller måske 5 km. fra liften, du bestemmer og der er rigtig mange muligheder.

tre link til dig:

http://www.penzinghof.at
http://www.salzburgerhof.co.at/
http://www.marten.at/de/hotel/hochalm.php

God fornøjelse.

PS: Kongsberg tilbyder 12 timers skiløb pr. dag, der er åben fra 9 til 9, det giver flere timer på pisten, blot til overvejelse.


Skihils

Niels Leth

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen