Schwarze Liesl - nogen erfaringer??

Wielander 24/02 2007 04:46

Hey.
Sidder og kigger på en skitur til Bad Gastein i uge 12. Indkvarteringen hedder "Schwarze Liesl". Det er en billig tur og vil derfor lige høre, om der er nogen, der har boet på omtalte sted og hvad deres erfaringer er med det???

Hilsen Wielander

Kommentarer:
Der er i alt 2 svar i denne forumtråd.

Kasper Højbjerg 24/02 2007 12:05

Sv: Schwarze Liesl - nogen erfaringer??

Du får hvad du betaler for, det er ikke verdens bedste hotel. Det er acceptabelt og funktionelt. Udsigten er tilgengæld den helt i top, og man har udsigt til hele Bad Gastein især fra panoramabaren.

Da jeg arbejder i Bad Gastein, kan jeg fortælle at det faktisk er sidste sæson hotellet eksisterer. Om 2½ måned bliver hotellet jævnet med jorden, og der skal bygges et nyt dyrt super hotel.

Alt i alt er Schwarze Liesl okay til prisen, de yder en god service, og maden er godt tilberedt. Skibusserne kører forbi hver time kl. xx.42.

Håber det var nok info.

Mvh. Kasper

Kim 25/02 2007 18:42

Sv: Schwarze Liesl - nogen erfaringer??

Hey.

Mega fedt sted. Jeg er lige kommet hjem i dag. Som sagt er det ikke Hilton, men det er ikke det man er der for. For 6 euro kan du komme rundt i hele byen, så nattelivet er desuden tæt på.

Hotellet har som sagt den fedeste udsigt, og den fedeste bar hvor der bliver varmet op (i hvet fald mellem os der var dernede) til den fedeste bytur.

Kan helt sikkert anbefales til prisen. Kom afsted !

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen