Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Jørgen Iversen 06/03 2012 08:21
Er der noget der har erfaring med Sverige/Sälen i påsken:
Er der mange på løjperne, hvordan er sneen, hvor er
det billigst at bo?
Ida 20/03 2012 10:58
Sv: Sälen i påsken
Jeg har ikke selv været i Sälen, men har kun hørt godt om det fra gode venner. Der skulle være rigtig smukt og hyggeligt og med meget venlige mennesker.
Hein 20/03 2012 15:45
Sv: Sälen i påsken
Har prøvet Lindvallen for 2 år siden - der var meget fine forhold og omkring 0 grader.
Er lige kommet hjem fra Stöten/Sälen selvom det var en uge med kraftig tø og sol, så var pisterne meget fine.
Og ja der er ganske hyggeligt - kan godt være det koster lidt ekstra hvis du skal have ski in/out.
Jeanette 14/03 2012 21:49
Sv: Sälen i påsken
Hej Jørgen!
Vi har været flere gange i Sälen Lindvallen og Hundfjellet i ugerne 13,14,15,16. Forholdene har været meget forskellige, lige fra frost med sol til tø med regn. Det er en usikker tid. Men de er gode til at holde pisterne når det først bliver tø.
Det gode ved de fleste nordiske destinationer er, at der generelt er god plads på pisterne og folk kører pænt. Det er selvfølgelig bedst at bo lige på pisten men også dyrest, men det går nemt at bo lidt væk hvis man kan tage skibussen eller selv køre ind til Lindvallen eller et af de andre områder. Vi booker altid gennem skistar.com nemmest og billigst.
Skriv endelig hvis du har flere spørgsmål.
Mvh Jeanette