Overnatning i nærheden af Bolzano

Pia Riishøj Mathiasen 21/09 2015 15:59

Hej alle.

Vi er en familie på 4 personer, der skal til Canazei i uge 9. Vi kører selv derned (afgang tidligt fredag morgen). Vi vil gerne have en overnatning så tæt på Canazei som muligt, således at vi kan stå på ski lørdag. Vi forestiller os et sted i nærheden af Bolzano.

Gode forslag til overnatningssteder modtages gerne. Det behøver ikke at være et hotel men meget gerne et bed and breakfast eller et hyggeligt gasthof.

Kommentarer:
Der er i alt 1 svar i denne forumtråd.

Michael Larsen 22/09 2015 10:11

Sv: Overnatning i nærheden af Bolzano

Hej

http://www.suedtirol.info/Unterkuenfte/Unterkunftssuche/Detail/E9316D66F18F11D29B1D00105AEFBD99/Piseshof.html

Det er en pension med en skøn beliggenhed på toppen af en lille bjergtop, i landsbyen Steinegg (ty) Collepietra (it). Jeg har brugt den adskellige gange på sommerferieture til Italien. Det tager ca 11 timer fra Puttgarden til Steinegg, og der er ca 1,5 times kørsel til Canazei. I skal køre fra Brennermotorvejen ved Bolzano Nord og køre ca 5 km retur mod nord ad landevejen langs floden og så køre mod Collepietra/Steinegg (skiltet) og 16 hårnålesving op til toppen. Steinegg ligger på ruten til Canazei. Vi havde booket et familieværelse til 4 personer med morgenmad og betalte dengang for 8 år siden ca 800 kr, alt incl.
Skråt overfor pensionen ligger restaurant/pizzaria "Christel", både godt, rigeligt og biliigt.
mvh
Michael

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen