Offpiste i efteråret

Christian P. Olsen 16/10 2008 20:16

Hej alle

Jeg og en ven vil realisere en gammel drøm og tage en forlænget weekend i offpisten sidst i november/først i december. Men kan det overhovedet lade sig gøre og i så fald hvor? Vi er ikke specielt gode til det (endnu), så det behøver ikke være et vildt avanceret sted. Råd til hvordan man gør, booker bjergguide eller helikopter på forhånd vil vi også blive glade for, da vi som sagt er offpiste-begyndere.

Christian og Andreas

Kommentarer:
Der er i alt 1 svar i denne forumtråd.

Thomas Jensen 16/10 2008 22:32

Sv: Offpiste i efteråret

Hej,

Ligefrem at _planlægge_ en offpiste-tur i november vil jeg kalde optimistisk.

I november/december kan man være _heldig_ (som man var sidste år) at der falder så megen sne at offpiste er mulig, men det er langt fra noget man kan satse på. De steder hvor I kan være sikre på sne i november er typisk på gletschere, og der bør I slet ikke køre offpiste (slet ikke som begyndere ud i det).

Jeg kan ikke forestille mig at nogen af helikopter-stederne er i gang så tidligt på sæsonen. Men generelt kan i fint booke offpiste-guider på destinationen.

Personligt ville jeg afvente og så tage derhen hvor der er sne.

vh
thomas - http://alpeferie.dk/

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen