Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Morten Sønderskov Nielsen 19/10 2011 12:28
Hej Alle,
Jeg er en dreng på 19 år, der har stået på ski hvert år, siden jeg var 4 år. De senere år har min interesse for off-pisten blevet større og større. Jeg har netop et sabbat-år nu, og ser det derfor som en mulighed for at øge min viden og kompetencer på dette område uafhængig af skole og udd.
Jeg er en habil skiløber, som løber med paralelle ski. Jeg har kørt en del off-pist, så jeg er ikke decideret nybegynder på området.
Jeg søger nogle anbefalinger på kursus og meget gerne erfaringer om dette, hvis I ligger inde med sådanne. Mine tanker henledes på en tur, som jeg starter med et kursus og derefter nogle ugers skiløb.
Håber at nogle kan hjælpe! :)
Mogens 19/10 2011 14:31
Sv: Off-piste kursus. Søger anbefalinger!
http://www.norreslet.dk/Offpiste1_DA.html
Dyrt men super godt
Og så er der UPCA
http://www.ucpa.dk/vinter
Der ligger du lige i aldersgruppen
Whels 19/10 2011 15:25
Sv: Off-piste kursus. Søger anbefalinger!
Asmus Nørreslet er toppen af poppen - Du ser og prøver steder som du ellers ikke ville komme til. Han er en klasse instruktør..
Birger 21/10 2011 10:12
Sv: Off-piste kursus. Søger anbefalinger!
hi morten
jeg har ikke været på asmus offpistekursus med lejet ham et par dage som bjergguide og kan som whels anbefale ham .mine dage med ham står som nogle af de allebedste skidage i mit liv.
prisen er høj men pengene værd.
Morten Sønderskov Nielsen 21/10 2011 17:18
Sv: Off-piste kursus. Søger anbefalinger!
Tusind tak for de gode svar!
Ja, Asmus virker til at være en succes, men UCPA off-pist camp virker heller ikke ringe, og det er desuden væsentlig billigere. Jeg kigger videre.
Endnu engang tak :)