Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Schweiz
Tyskland
Weekendski
Louise Knøsgaard 23/03 2008 00:30
Hej..
Jeg er en pige som bliver student her til sommer. Jeg kunne rigtig godt tænke mig at høre fra nogle, der har arbejdet som skiinstruktør hos Højmark rejser; nogle som kunne fortælle lidt om jobbet og deres oplevelser med det.
Jeg har selv planer om at tilbringe næste sæson som skiinstruktør i Alperne, og er lige nu ved at finde ud af hvor det kunne være interessant at søge job.
Jeg håber at der er nogle, som vil dele deres oplevelser med mig..
Hilsen Louise
Katrine Krogholm Simonsen 25/03 2008 15:32
Sv: Nogle der har erfaring med at være skiinstruktør hos Højmark rejser?
ovevej hvilket type job du ønsker (guide, skiinstruktør eller tjener /bartender).
Hvis du gerne vil arbejde med danskere, kan du evt. søge job på hotel taltzlwurm i wagrain (www.austriainvest.dk). Der er næsten kun danske gæster, og der er næsten hver dag mulighed for at stå på ski, og så er man fri for at stå på ski med gæster, men kan selv udforske sit talent:-)
Men som der er også er skrevet før, er der gode muligheder for at være skiinstruktør i wagrain, men henvend dig direkte til skiskolen.
du kan jo også overveje at blive guide, det er et udfordrende og mere afvekslende job, og der kan du fint søge hos Højmark.
Louise Schou 23/03 2008 17:23
Sv: Nogle der har erfaring med at være skiinstruktør hos Højmark rejser?
Hej Louise!
Jeg har selv været guide for højmark rejser og har siden arbejdet som skilærer i Østrig. Har i denne sæson snakket med nogle som er skilærere gennem højmark rejser. Det kan IKKE anbefales. De får kun det halve i løn af de andre skilærere, højmark tager nemlig resten af det som skiskolen betaler. Hvis du gerne vil have en sæson dernede skal du bare kontakte skiskolen dernede direkte. Fx kan min skiskole anbefales (altså den jeg har arbejdet for). Den hedder skiskole Heugenhauser og ligger i Saalbach. Fedt sted. Søde kollegaer.... Skriv hvis du vil have en direkte kontakt!!
Mvh Louise Schou
Louise Schou 23/03 2008 17:27
Sv: Nogle der har erfaring med at være skiinstruktør hos Højmark rejser?
Forresten har jeg også gode kontakter i Wagrain hvis du gerne vil arbejde sammen med enmasse andre danskere...
Mvh Louise Schou
Louise Knøsgaard 23/03 2008 21:42
Sv: Nogle der har erfaring med at være skiinstruktør hos Højmark rejser?
Okay, så tror jeg bare at jeg vil søge direkte hos en skiskole; jeg synes bare det lød interessant det med primært at undervise danske turister.
Det lyder også interessant det i Saalbach, det vil jeg lige kigge lidt nærmere på..
Jeg har også selv hørt en masse godt om Wargrain; specielt det med at der er mange andre danskere. :)
Kender du nogle som har arbejdet i Sölden? - jeg er selv været der en del gange, og synes det er en rigtig godt sted..
Louise Schou 24/03 2008 11:03
Sv: Nogle der har erfaring med at være skiinstruktør hos Højmark rejser?
Jeg kender desværre ikke nogen som har været i Sölden, men har kun hørt godt om området.
Gennem højmark kommer du ikke nødvendigvis til at arbejde med danskere. De to jeg kender har kun haft danskere i en uge på hele sæsonen.
I Saalbach får man lidt af hvert og arbejder også tæt sammen med østrigere.
Hvis man er mere til rent danskere er Wagrain stedet.... Der underviser man næsten udelukkende danskere medmindre man er super god til tysk!
I Wagrain er sandsynligheden for at undervise børn betydeligt større end Saalbach. Så det er lidt hvad man er til...
Held og lykke med det og sig endelig til, hvis du skal bruge adresser...
Mvh Louise