Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Maria Cel. 07/10 2010 13:49
Hej
Jeg håber at I kan hjælpe os med nogle råd vedr. en skidestination, hvor man kan finde både et overskueligt skiløb og andre spændende vinteraktiviteter (fx kælkning, ture i naturen eller en interessant by i nærheden)
Vores teenager vil gerne lære at stå på ski, men vi har ingen erfaring med skiferier. Det er tanken at han skal på skiskole. Vi andre vil prøve at finde nogle aktiviteter, der passer til vores andet barn på 1,5 år.
Vi har kigget lidt på forskellige områder i Østrig, Frankrig og Norge, men det er temmelig uoverskueligt, når man ikke ved særlig meget om skisporten.
Et andet spørgsmål er om det er nødvendigt at købe liftkort og lign. når det drejer sig om en begynder, der skal på skiskole det meste af opholdet?
Vi ser meget frem til svar :-)
Michael Morell 08/10 2010 08:56
Sv: Én til ski, andre til vintersjov. Hvorhen?
hej jeg tror at i skal prøve at kigge på livigno i italien. Skiområde er overskueligt og ikke for stort. Byen er stor og med masser af toldfrie butikker, ved hovedliften er der masser af andre aktiviteter.
har selv været der 3 år i træk og kunne godt finde på at tage der ned igen i år. Trier kan anbefales som selskab da de har mange lejligheder i san rocco området som er byens centrum.
Morten Christensen 08/10 2010 10:00
Sv: Én til ski, andre til vintersjov. Hvorhen?
Hej Maria
Jeg vil mene at i de første eller den første dag behøver han ikke liftkort, men i den alder går det rigtig stærkt og så vil han væk fra børnebakken, som de steder jeg har været er den eneste lift hvor man ikke behøver liftkort.
Hvis jeg skal komme med et forslag til hvor i kunne tage hen ville det være Högfjälelt i Sälen i Sverige, et meget lille sted, hvor mine dregne på 5 og 8 meget næmt kunne overskue det hele, og bakkerne er ikke så store rigtig godt til en nybegynder.
Jeg har haft min og ungernes bedste oplevelser på skiskolen i Högfjället, de er virkelig gode. Derud over er det en rigtig god måde at møde andre unge som man så kan køre lidt sammen med bagefter.
For resten af familien ville man fint kunne kælke i områden med en på 1½ år, og ikke langt fra ligger Experium et kæmpe badeland.
Se evt her: http://www.skistar.com/da/Salen/ for priser på liftkort, hytter, skiskole og hvad man ellers kan lave i Sälen.
jeg ville da også lige sige at i skulle da også prøve et par ski, man bliver bid at det.
Jeg håber at i får en rigtig god tur alle sammen.
Morten
Ski i Norden virker...........for mig :-)
Niels Leth-sørensen 08/10 2010 11:38
Sv: Én til ski, andre til vintersjov. Hvorhen?
Hej Maria
Jeg vil opfordre jer til at køre en tur til SnowDome lidt syd for Hamborg, hvor i hele familien (dog et barnet på 1,5 år)prøver at stå med en skilærer i nogle timer. Det kal lyde som en lang tur for 4 timer skiløb, men jeg tror det er vigtigt at i alle komme på ski. En uges skiferie hvor kun en står på ski kommer ikke til at fungerer ret godt. Her får i hurtig en fornemmelse for om det er noget og kan derefter træffe jeres valg, hvor skal vi så hen på rigtig skiferie. Der er mit råd, at finde et hyggeligt sted i Østrig, hvor mange pister er ikke afgørende for jer. Et sted hvor der er by, et sted hvor i bor tæt på liften / begynder området så i har nemt ved at skifte eller følge den øvrige familie på ski. Vestendorf, Wagrain, Werfenweng, Maria Alm etc.
Alternativ hvis resten af familien ikke vil stå på ski er, at i finder en skiklub i DK og undersøger om de har nogle turer med undervisning. Hobro Skiklub, Harreskoven, Slagelse etc, og tilmelder jeres barn til sådan en tur.
Jeg har ikke stor fidus til en på ski og resten af familen så skal blot få tiden til at gå. Det tror jeg ikke bliver godt.
Ski hils
Niels Leth
http://www.lethstravel.dk
Andreas E 08/10 2010 11:50
Sv: Én til ski, andre til vintersjov. Hvorhen?
Jeg holder også hundrede på skiferier til Norden for børne / ikke-øvede familier .. I Norge og Sverige er øl og afterski hamrende dyrt så der er ikke lige så mange unge grupper men der er masser af børnefamilier og danskere over det hele så børnepasningstilbud er der masser af og purken på 1,5 år kan trygt afleveres i en sådan ..
I andre skal selvfølgelig ud og prøve at stå et par dage på ski alle sammen! Det giver enormt meget for familien at i kan dele jeres oplevelser med skiene med hinanden og det er lidt svært hvis det kun er jeres teenager der prøver skiløbet.
Men gør jer selv den tjeneste at få undervisningstimer af en skilærer også til jer voksne... Det er dyrt men pengene er sindssygt godt givet ud man lærer meget hurtigere det grundliggende med en der kan undervise frem for et familiemedlem der kan stå på ski men ikke kan undervise .. det sidste fører bare til problemer og skænderier ...
Specifikke steder der kan anbefales har jeg ikke mange af.. Har været i Trysil og Hemsedal og begge steder er rigtig gode men trysil er vist lidt dyrt? Anyway der sker en del uden for pisten så de steder kan i overveje...
/Andreas