Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Nh 01/12 2008 16:00
Er der nogen der har kontaktoplysninger vedr. motorvejsmoteller på vejen fra München og videre imod Østrig? Det er dejligt lige at få en overnatning på vejen mod Sölden.
Sidste år lavede jeg stop på lækkert motel, men har desværre glemt navn og beliggenhed.
Finn 02/12 2008 06:59
Sv: Moteller på autobahnen syd for München
Hej !
Autobahn-Moteller har aldrig været MIN livret, men selvfølgelig findes der gode.
Vi har nogle gange overnattet på et lille hyggeligt hotel i Nussdorf syd for München, det er et lille familieeget hotel med gode værelser og et GODT køkken.
Kik på : www.landhaus-am-waldpark.de
Fra motorvejen er der ca. 4 min. til hotellet.
God tur.
Mvh
Finn
Lars Strøbech 02/12 2008 13:39
Sv: Moteller på autobahnen syd for München
Hej,
Jeg bruger selv hjemmeside www.linksundrechts.com Her kan du finde overnatningsteder til venstre og højre for motorvejen :-) Siden er meget nem at bruge, du finder blot det sted på motorvejen du ønsker overnatning (via et kort på hjemmesiden) og den viser mulige overnatningsteder, priser, afstand til motorvejen, vejbeskrivelse etc.
NB. hvis du skal til Sölden vil jeg nok foreslå dig at køre over Würtzburg/Ulm/Füssen/Imst, det er en mere direkte vej, med mindre du kommer fra Pragh :-)
God tur
MVH
LARS
Uth 09/12 2008 19:10
Sv: Moteller på autobahnen syd for München
Hej Lars,
det her hotel ligger på motorvej på grænsen ind til Østrig.
hej er der nogen som kan huske hvad hotellet hedder som ligger sammen med shell ved Grenzübergang Walserberg på vej til Salzburg fra München ?
det så rigtigt fint ud sidst vi var der i uge 7 sidste år men alt var udsolgt.
Sv: Grenzübergang Walserberg - skrevet den 9/12 2008 - 00:02
Palle Mogensen Jeg mener, det hedder Europa. Vi overnattede, der selv i uge 8, og det er bestemt i orden.
vh Palle
Sv: Sv: Grenzübergang Walserberg - skrevet den 9/12 2008 - 11:00
Uth Hej Palle,
har fundet det nu, 1000 tak, super.
Uth