Lofsdalen i uge 10

Morten Christensen 23/08 2011 11:35

Hej

Vi er tre voksne og 3 børn der påtænker at tage til Lofsdalen i uge 10, det er den 4. tur vi skal på, de 3 andre har også været i Sverige og vi elsker det.

Er der nogen der har nogle gode erfaringer der oppe fra, vi kan drage nytte af???

Ønsker jer alle en rigtig god efter sommer, og forhåbeligt nogle fed skiture, snart...........

Morten

Ski i norden virker..................for mig

Kommentarer:
Der er i alt 2 svar i denne forumtråd.

Søren Hjelholt 23/08 2011 14:11

Sv: Lofsdalen i uge 10

Hej Morten

Lofsdalen er et super område, jeg har haft fornøjelsen hen over nytpr de sidste par år, og mon ikke det bliver til en tur mere i år. Generelt er der ikke ret meget kø, da der er færre sengepladser i byen end i mange andre områder af tilsvarende størrelse.

Hvis børnene ikke har noget imod at køre træklifter, kan jeg anbefale at køre om på "bagsiden" af bjerget. Det er nogle dejlige boulevarder der ligger deromme, og der er ikke ret mange mennesker.

Og snyd ikke jer selv for en (mange) tur ned gennem Äventyret, som er en skovpiste for legebørn i alle aldre.

Der er flere varmehytter i tærrænet og mindre hytter med grillmuligheder, så tag endelig noget mad med på bjerget og grill frokosten mens i nyder udsigten.

Morten Christensen 26/08 2011 12:31

Sv: Lofsdalen i uge 10

Takker

Vi vil helt sikker prøve både bagsiden og Äventyret, detlyder rigtig godt. Kan næsten ikke vente til vi skal afsted.

Hvis der er andre der har positivt eller negativt eller noget helt andet om Lofsdalen høre jeg gerne herom.

Livet uden ski er ikke et liv men en tilstand.

Morten

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen