Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Schweiz
Tyskland
Weekendski
Jacob W 05/10 2011 20:06
Jeg har ved et Sports Master lagersalg købt et par Nordica Hot Rod Igniter TI ski. Det har vist sig at for bindingen på den ene ski er lidt ’løs’. Hvis man tager godt fat i den, kan man få den til at bevæge sig. I Sports Master siger de, at det ikke vil betyde noget. I værste fald vil det betyde at skien vil reager et brøkdel af et sekund langsommere. Så lidt at det er i ubetydelig grad. Han var sikker på at jeg ikke vil registrerer det.
Er der nogen der har erfaring med ’løse’ bindinger?
Fjeldabe 05/10 2011 22:07
Sv: Løse bindinger. Nordica Hot Rod igniter TI
Som jeg husker det, så var det ligeså meget den plade bindingen er skruet på som det var bindingen som var løs (på mine). Men det er ikke et problem, prøv at sætte din støvle i bindingen, så tipper jeg den såat stålfast. Som sagt det samme oplevede jeg, og jeg har set det på flere modeller som har samme "monterings-plade", det er ikke et problem.
For resten en super fin ski!
Jacob W 06/10 2011 08:49
Sv: Løse bindinger. Nordica Hot Rod igniter TI
Tak for det beroligende svar. Jeg har ikke kørt på skien endnu, men den har et fedt look. Så jeg ville være træt af, at skulle lever den tilbage.
Måske du kan svare mig på et andet spørgsmål.
Min kone er nybegynder. Hun har stået på ski 3 uger. Men hun er en meget forsigtig ski løber. Jeg vil mene at hun skal have ski der er ca. 140 cm lange. Hvad vil du anbefale?
Thomasdk 06/10 2011 22:09
Sv: Løse bindinger. Nordica Hot Rod igniter TI
Må jeg anbefale noget?
Har du overvejet at lade din kone prøve nogle top udlejning kvindeski, evt at prøve lidt flere foskellige. Med 3 uger på ski behøver hun måske nogle lidt forsigtige ski, hun vil hade om 3 ferier.
Det er vel mere reelt at lade hendes fornemmelse og hjerte købe ski, end hendes mand der spørger en tilfældig på nettet hvor lange de skal være. Selv syntes du jo godt om de ski du købte, det er ikke sikkert hun er enig i dette. Min bedre halvdel frikøbte fejlfrie topudlejningski uden en ridse, og fik dem for en slik. Fed ski den Nordica du købte, det er en sjov mellem/intermediate ski der er god til kortsving.
Fjeldabe 07/10 2011 11:06
Sv: Løse bindinger. Nordica Hot Rod igniter TI
Hej Jacob
Længden på skiene er det sidste du tager stilling til, og bestemmes ud fra en række faktorer - nu må I snart lære det!!! (140cm passer fint til en hobbit... he he)
Nei sådan seriøst, du sender din kone ind til en seriøs skiforhandler, så lader du hende (ikke dig!!!), forklare sælgeren hvordan hun oplever skiløbet, hvilke facetter ved skiløbet hun kan lide - og hvorfor, og hvilke dele af skiløbet hun ønsker skal bliver letter, eller hvilke dele af skiløbet hun gerne vil optimere.
Så vil den kompetente sælger, finde 2-3 modeller som vil passe til det billede den kone beskriver, sikkert med hver sin lille nuance i forhold til det endelige mål.
Når så modellen er fundet bestemmer din kone, i samråd med sælgerne hvilken længde netop den model skal have - ud fra det samlede billede af din kone som skiløber og hendes fysik.
Findes der ikke en kompetent sælger i din lokale butik, så send mig en mail - jeg har stadig et rigtig godt billede af "markedet" hjemme i Danmark. De kompetente sælgere findes stadig rund omkring - selv om de er ved at drukne i mængden af ufaglærte, uerfarne "katalog-sælgere" som ikke har "hands-on" forståelse af hverken skiløb eller skiudstyr!!!