Livigno og Skisme.dk

Jeppe 06/01 2011 21:44

Jeg skal på skiferie til Livigno med selskabet Skisme.
Kunne godt tænke mig at høre hvad folk herinde har af oplevelser med Skisme, og ikke mindst med destinationen Livigno.

Har aldrig været i Livigno (Da jeg har forelsket mig i Østrig) og kunne derfor godt tænke mig at høre hvad man skal prøve dernede, ang. afterski, offpiste eller bare generelle gode steder at være.

Skal først afsted i uge 10, men håber da at der stadig er sne dernede!!!

Kommentarer:
Der er i alt 2 svar i denne forumtråd.

Rasmus Laustsen 09/01 2011 10:57

Sv: Livigno og Skisme.dk

Husk du ikke må køre offpiste i Livigno med mindre du lejer en guide!!! bliver du nappet af politiet som også færdes på ski, får du en bøde som skal betales på stedet og mister dit liftkort i grove tilfælde!!!

Go tur

Michael Larsen 07/01 2011 11:05

Sv: Livigno og Skisme.dk

Hej

Har været i Livigno med Skisme 1 gang. Det er et lille bureau - med rimeligt faste guider - meget hyggelige og kompetente. Især "Niller" - en moden mand med særdeles godt kendskab til Livigno - en glimrende skiløber og kender af italiensk mad og kultur.

De har deres "egen" faste skibar og kælder i lige i nærheden. Skisme er velintegreret i Livigno og du vil helt sikkert føle dig i trygge hænder hos dem.

Husk at stå på ski på Carosello-siden om formiddagen og Mottolino-siden om eftermiddagen, så skinner solen på dig hele dagen.
Benyt gratisskibussen, der kører hele dagen i sløjfe til alle de store lifter.

Mvh
Michael

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen