Lejlighed til 8 personer i Avoriaz, uge 10

Jesper 01/09 2010 10:40

Hej

Er der nogen af jer skifolk der kan anbefale et godt sted at bo i Avoriaz? Vi er åbne for det hele, men lejligheden må selvfølgelig gerne være godt placeret og have flere værelser da vi er 4 par.

Vi er vant til Østrigsk stemning men ser i år frem til de franske alper

Håber i kan hjælpe / har forslag

På forhånd tak :o)

Ski hilsner
Jesper

Kommentarer:
Der er i alt 2 svar i denne forumtråd.

Søren Hjelholt 01/09 2010 10:53

Sv: Lejlighed til 8 personer i Avoriaz, uge 10

Det er nærmest svært at finde et dårligt sted at bo, rent beliggenhedsmæssigt, da hele byen har ski in/out.

Der er generelt tre muligheder.

Falaise bydelen, som er den øverste, og lidt væk fra centrum, til gengæld er der rimeligt fredeligt, og alle indkøbsmuligheder er at finde i bydelen.

Så er der selve bymidten hvor man generelt er tæt på alting, og dermed også barer osv. med hvad det indebærer af folk i gaderne.

Til sidst er der den nedre bydel, som ligger lige ud til meget af området og har super udsigt. Dog skal man op til bymidten for at handle. Der er elevator noget af vejen, men der er stadig lidt op ad bakke :)

Har selv boet både i Falais og i den nedre del, og ingen af delene giver anledning til de store problemer.

Sidst jeg var afsted var det som kør selv, og der bestilte vi lejligheden igennem Dansk Fri Ferie, der også kunne sørge for liftkort mv.

Hvis I kører selv, så vær i øvrigt opmærksom på at det er en fordel at bestille parkering hjemmefra, uanset om den skal være overdækket eller ikke.

Michael Larsen 01/09 2010 13:14

Sv: Lejlighed til 8 personer i Avoriaz, uge 10

Hej Jesper

prøv www.ski-france.com, et tysk bureau, men med dansk hjemmeside, under ski-destination, find Avoriaz, de har i skrivende stund en 8 personers lejlighed i januar måned til 1100-1500 euro.

mvh
Michael

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen