kort skiferie i uge 47

Lone Bay Peteresen 13/11 2010 18:39

Min mand og jeg har stået på ski i 4 år og har 50 skidage bag os. Vi har stået i Syd Europa. Aldrig nord på. Nu har vi købt ski og støvler og kan ikke vente til uge 3 med at afprøve dem!!
Vi forestiller os en forlænget weekend i uge 47 eller 48. Hvor er der sne og muligheder? Det kan være kør selv, bus eller fly.

Kommentarer:
Der er i alt 4 svar i denne forumtråd.

Thomas Jensen 13/11 2010 19:54

Sv: kort skiferie i uge 47

Hej,

Personligt ville jeg nok køre til Hintertux i Østrig i fald...

vh
thomas, http://alpeferie.dk/

Dan Knudsen 13/11 2010 22:53

Sv: kort skiferie i uge 47

Hejsa
Er lige kommet hjem fra 4 fantastiske dage på Stubai Gletcher
Kan kun varmt anbefale det.Der er masser af sne og de får mere
de næste dage
Det er et super sted der hænger godt sammen

Mvh
Dan Knudsen

Skiogsol.dk 14/11 2010 10:31

Sv: kort skiferie i uge 47

Hej Lone
hvis du vil på www.kitzsteinhorn.at
Så kan jeg godt hjælpe dig med noget billigt.... samt noget der har top beliggenhed.. du kan skrive via hjemmeside

mvh
skiogsol

Rene Birk Laursen 17/11 2010 19:22

Sv: kort skiferie i uge 47

Hej Lone

Min kone og jeg tager til Sölden i næste uge. Vi kører selv derned med afgang onsdag aften og er retur igen søndag formiddag. Det giver torsdag, fredag og lørdag på ski.

Jeg var der nede sidste år i åbnings-weekenden som er den kommende weekend (19-21 nov) og der var masser af sne og rigtig god stemning i byen, samt en lille koncert på bjerget lørdag.

Sidste år boede jeg på Hotel Tyrolerhof, som var fint. I år skal vi bo på Hotel Stefan, som ligger endnu tættere på liften og tæt på after.ski stederne i byen.

Der er i dag 130cm sne på gletcherne og ski-området omkring GiggiJoch liften åbner i den kommende weekend.

Jeg kan godt anbefale Sölden til en hurtig tur tidligt på året.

Jeg håber I kommer afsted. God tur.

Med venlig hilsen

Rene Birk Laursen

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen