Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Pia Riishøj Mathiasen 01/10 2008 09:13
Hej!
Har læst Janes spørgsmål ang. kørsel til Val T og har i den forbindelse et par spørgsmål.
Vi skal til Les Menuires i uge 7 og satser på at køre fra København meget tidligt fredag morgen (ved 6 tiden). Vi er lidt i tvivl om, hvor langt vi realistisk set kan køre den første dag. Kan man nå ind i Frankrig, eller skal man satse på en overnatning omkring Freiburg.
Til Søren H.: Har læst din kørselsvejledning til Val T på din hjemmeside, gælder den rute også, når man skal til Les Menuires?
Håber på nogle gode svar.
Mvh
Pia
Søren Hesselholt 01/10 2008 13:25
Sv: Kørsel til Les Menuires
Hej Pia!
Det er da meget rart at informationerne på vores hjemmeside kan bruges. Dejligt at høre.
Den kørselsvejledning jeg har beskevet, gælder også til Les Menuires. Byen ligger før Val T. Vi bruger denne vej da man ikke skal betale motorvejsafgift og så er den en del længere. Frankmændene er dog i disse år ved at bygge en motorvejsstrækning som er mere direkte. Jeg ved dog ikke helt hvornår de tager den i brug.
Også til dig HUSK snekæder og prøv at sætte dem på og tage dem af derhjemme, før I tager afsted.
Vi bor selv i Odense. I vil have ca 1575 km derned. Jeg ved dog ikke om I kører over Fyn eller om I sejler via Rødby.
Vi har haft gæster, som har kørt fra København i et stræk og det tager ca. 16 timer + og - i tid, alt efter, hvad der måtte være af køer på vejene. Det er jo højsæson. Der kan være kø tendens i Schweiz nogle steder. I vil dóg først komme til Schweiz om aftenen, så jeg vil tro, at det er aftaget.
Men som jeg har nævnt for Jane, kan I booke F1 Hotel i Albertville (33 Euro)og så køre tidligt op om morgenen.
Jeg har lige henvist Jane til "Hotelbooking". Du kan se andre Hoteller der, se svar ved Jane.
Håber det er svar nok til dig.
MVH
Søren H
Søren Hesselholt 01/10 2008 13:31
Sv: Kørsel til Les Menuires
Hej Pia
I mit svar til dig, kom det vist til at lyde som om, at den vej vi selv kører efter vejledningen, er længere.
Det er den dog ikke.
Det er motorvejen, der er længere, en hel del endda.
MVH
Søren H
Pia Riishøj Mathiasen 01/10 2008 14:23
Sv: Kørsel til Les Menuires
Hej Søren!
Mange tak for svaret, det var meget informativt.
Mvh
Pia
Peter 01/10 2008 22:12
Sv: Kørsel til Les Menuires
Min søn og jeg kørte til Val Thorens sidste onsdag i marts 2008.
Super tur med masser af snak og en gyser som lydbog, fin underholdning.
Vi kørte fra Århus 17.00 og landede ved hotellet kl.09.00 skiene var spændt på 10.30.
Vi tog den direkte vej gennem Tyskland, Schweiz og Franrig. Pas på fartkameraerne i schweiz. Jeg fik en bøde på 600 kroner da jeg kom hjem. Husk at købe en "Vignette" før i kører ind i Schweiz.
Hvorfor vælger du ikke at benytte en navigation med TMC?
På vores hjemtur var der trafikkaos på motorvejene og vi blev ledt gennem Chamonix til Lausanne af navigationen. En omvej, men vi undgik køerne.
Peter