kør selv til Val Thorens d.24. og nytår i Val T

Morten 08/12 2010 21:33

hey derude.
vi er 3 gutter som drøner afsted mod Val T d.24 om aften..

ville lige høre om der var andre der havde kørt derned selv?

lidt gode råd og om der noget vi skal være opmærksom på..?

hvor lang tid tager det ca,?

hvor mange betalings veje er der og hvor dyrt er det?

håber i kan hjælpe..

og hvem skal mere holde nytår med os i Val T?

Kommentarer:
Der er i alt 10 svar i denne forumtråd.

Morten 18/12 2010 13:02

Sv: kør selv til Val Thorens d.24. og nytår i Val T

Elendigt..

den ene af mine makkere er kommet til skade med knæet... så måtte afbestille turen... skod..........

så nu er vi 2 makkere som tager en billigere ferie til tjekiet i stedet og tekker det sted ud..

ønsker jer alle en God tur og godt nytår... elendigt... havde lige indstillet mig på at tømme sneskoen for FerNa...


Sanne der var netop lige en plads og der havde du været mere end velkommen...

men ja... det blev ikke VAL T denne gang

Sanne Teut 12/12 2010 23:18

Sv: kør selv til Val Thorens d.24. og nytår i Val T

Yo Yo Yo Ferna'boyZ

Er i sikre på i skal køre d.24 om aftenen??
Jeg strander lidt i Geneve d.24 om eftermiddagen omkring kl.15 med et fly nemlig og ville gerne dele et lift op ad bjerget til VT, og VT er jo det eneste rigtige sted at tilbringe julen så afsted med jer gutter =) Så kan jeg berette om stedet da jeg selv har været bums der sæson 08/09

Cappy 09/12 2010 08:28

Sv: kør selv til Val Thorens d.24. og nytår i Val T

Halløj.. :)
Er kørt derned og hjem flere gange, det er lige til.. det er stort set ligeud hele vejen :) Plejer at køre gennem Genevé Schweiz, det er lige til..

Det plejer normalt at tage omkring 15-16 timer med de forskellige pauser, men det afhænger jo også ret meget af trafikken og vejret.. Betalingsvejene er ikke så slemt, der er et par stykker, som sikkert kan undgås hvis man planlægger det lidt.. Der er nok for 100 kroner ca.. kan ikke rigtig huske det, plejer bare at give dem hvad de ber' om :)

Ellers så bare hold god afstand og lad være med at fedte rundt i 2. eller 3. spor uden grund..

Vi ses dernede..

Cappy
www.valthorensferie.dk

Morten 09/12 2010 10:28

Sv: kør selv til Val Thorens d.24. og nytår i Val T

tak for det cappy...

vi ses i baren til en FerNa

hvad med liftkort?

hvad skal vi købe til der?

vi skull gerne bo nede i centrum. 200 m. fra en lift.(stod der i hvertfald)

Cappy 09/12 2010 10:43

Sv: kør selv til Val Thorens d.24. og nytår i Val T

Hvor længe skal i være der og hvem rejser i med?

Der er 3 slags liftkort at vælge imellem.. Se evt. denne tråd..

http://skisport.dk/forum/54493/

Cappy

Morten 09/12 2010 10:49

Sv: kør selv til Val Thorens d.24. og nytår i Val T

vi skal rejse med dansk ski ferie.
vi skal som sagt selv køre derned.

vi skal bo i en lille lejlighed til 3 personer. hotellet hedder
Belambra Les Olympiades, Val Thorens

Cappy 09/12 2010 11:00

Sv: kør selv til Val Thorens d.24. og nytår i Val T

Jamen god tur så.. :) Jeg mener lejligheden ligger på snetorvet så det er jo fint.. Har vidstnok selv været der engang og den var fin nok.. :)

Cappy
www.valthorensferie.dk

Michael Larsen 09/12 2010 17:44

Sv: kør selv til Val Thorens d.24. og nytår i Val T

Natturen gennem Tyskland og Schweiz ca 15 timer med det hele, fra ca kolding, fine veje og gps skal nok finde derned for jer.
Men husk lige, at er langt det nemmeste at køre ad motorveje, også i Schweiz, og her koster et mærkat ca 200 kr for et helt år, man kan prøve uden, men bøde er vist nok oppe i tusinder uden. Desuden er de lidt emsige hvis der er fartkamera"varsler" i gps-en.
Husk snekæder og gule veste - samt at bruge de indrettede snekæde-p-pladser til montering før opkørsel hvis nødvendigt.
Endelig koster parkering i ValThorens også "noget"

mvhmich

Cappy 09/12 2010 18:28

Sv: kør selv til Val Thorens d.24. og nytår i Val T

parkering koster vidst nok 69 for en uge.. i kan købe den sticker som Michael snakker om ved grænsen til schweiz.. det er dog meget billigere hvis i køber den ved en af tankstationerne inden grænsen!

Kenneth W 10/12 2010 17:45

Sv: kør selv til Val Thorens d.24. og nytår i Val T

Jeg ved ikke om i har været i Frankrig før, eller alperne for den sags skyld. Men priserne, specielt i terrænet, i Frankrig er tårnhøje. For 3 år siden, da vi sidst var i Val Thorens, købte vi noget pomfrit og pølse på en restaurant i selve Val T dalen, det løb vidst om i 100-120 kr per "portion"... 0.0

En god ting er evt. at købe noget af maden hjemmefra, hvis i ikke har tænkt at bruge alle jeres penge på mad, for alkoholen er heller ikke billig.

btw. Så er Val T det fedeste skisportsted i Europa imo.

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen