Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Mikkel Christensen 19/01 2010 22:54
Hej alle :)
Vi er to som har fået et par fridage i næste uge, og derfor har mulighed for at tage på en kortere skitur i næste uge fra onsdag til søndag.
Men hvor skal vi tage hen?? Vores eneste krav er at det skal være alperne, sneforholdene skal være gode, og stedet skal være forholdvis tæt på en lufthavn.
Vi har været følgende steder i alperne: Livigno, canazei, St. anton, Obergurgl og grintelvall - Og da det jo altid er sjovt at se noget nyt, skal det som udgangspunkt ikke være et af disse steder.
Skriv hvor du mener vi skal tage hen og hvorfor, samt hvilket lufthavn man skal benytte.
På forhånd mange tak for hjælpen :)
Mikkel Christensen 19/01 2010 23:07
Sv: Impulsiv skitur, hvor skal vi tage hen??
Jeg har forresten fundet nogle attraktive billetter til geneve, men hvad er der af gode muligheder fra denne lufthavn?? Jeg skal til Val T i påsken, så der skal det ikke være :)
Da vi altid har kørt selv på skiferie, er jeg ikke rigtig inde i det med at flyve på skiferie men hvilke lufthavne benyttet man ellers for at nå de gode ski destinationer??
Thomas Jensen 20/01 2010 01:16
Sv: Impulsiv skitur, hvor skal vi tage hen??
Hej,
Fra geneve er Avoriaz m. venner oplagt... men der er _mange_ muligheder derfra.
typiske lufthavne: geneve, chambery, munchen, insbruck, salzburg, milano, torino.
vh
thomas, http://alpeferie.dk/
Mikkel Chridtensen 20/01 2010 18:25
Sv: Impulsiv skitur, hvor skal vi tage hen??
Hej Thomas - tak for dit svar..
Har været inde og søge på de omtalte lufthavne, og har fundet nogle gode til Milano. Af skisportssteder har jeg tænkt på Alp D'huez på baggrund af det ser ud til ikke at ligge langt fra Milano. Har i den forbindelse ville søge på muligheder fra lufthavnen til skisport stedet. Men synes ikke jeg har kunne finde nogle. Og synes heller ikke det ser ud til at nogle arrangere ture fra Milano dertil. Nogle der ved hvad det skyldes, og om der skulle være nogle problemer med transport fra Milano lufthavn til Alp D'huez ??
Rikke 20/01 2010 18:56
Sv: Impulsiv skitur, hvor skal vi tage hen??
Hej Mikkel
Jeg er selv guide i Les Contamines Montjoie :) Det er et super lækkert sted til et par dage, her er stort set igen på pisterne lige i tiden, så det er et rent fantastisk område i forhold til de store og kendte steder, som hurtigt bliver proppet og man skal stå og vente ved lifterne. Det har jeg endnu, i det måned jeg har været her, ikke prøvet mere end en gang, og det var hen over nytår. :) Såå.. Jeg kan stærkt anbefale Les Contamines, det ligger også kun 1-2 timers kørsel fra Genéve lufthavn i de franske alper :)
Jeg er evt. guide ved Oure Sport Skirejser, hvis du er interesseret. :)
Du kan jo gå ind på vores hjemmeside og tjekke området ud. :)
Mvh. Rikke
Thomas Jensen 20/01 2010 21:04
Sv: Impulsiv skitur, hvor skal vi tage hen??
Hej,
kombinationen milano - alpe d'huez er jeg aldrig stødt på før :)
Det er ikke en smuttur i al fald. Vil du til alpe d'huez er grenoble eller lyon et bedre bud.
Lander du i milano ville jeg gå efter gressoney (alagna) eller lign.
Men prøv at google lidt :)
/thomas, http://alpeferie.dk/