I bil til Livigno...

Mette Joyner 30/12 2006 17:49

Hjælp!! Vi skal køre til Livigno. Map 24 siger Rødby-Putgarden, Shell siger Gedser-Rostock. Hvad siger I??? Har hørt noget om, at tunnelen ind til Livigno er lukket om natten. Hvad tid åbner den om morgenen?? Er der nogen, der kan anbefale et overnatningssted på vejen? Så tæt på Italien som muligt. Vi skal afsted i uge 6, kører fredag d. 2 feb. Og satser selvfølgelig på at komme på ski om lørdagen.

Kommentarer:
Der er i alt 9 svar i denne forumtråd.

Mette Joyner 13/01 2007 14:09

Sv: I bil til Livigno...

Hej og tak for alle de gode historier/råd. Men nu skal vi ikke spekulere mere over tunnel-tider, lukkede pas, glatte veje, osv. for vi har fået billige flybiletter igennem vores rejseselskab, cirka samme pris som det vil koste med benzin, færge og 2 overnatninger. Så der var ikke lang betænkningstid. God skiferie til alle. Hilsen Mette.

Pia Brorup 09/01 2007 15:14

Sv: I bil til Livigno...

I bil til Livigno, vi har kørt til Livigno hvor vi har taget biltoget i Schweitz omkring Kloster det tager 18 min. også har man kun 1 lille times kørelse op til tunnelen og det første tog køre kl. 5.20 og ellers hver 20 min. og så undgår i også de meget snoede veje ikke helt men en del og det er vær at tage med for der kan være en forfædelig lang kø hvis der er glat. god tur skal selv køre derned den 26.januar vi forventer at køre omkring kl.14.oo og regner med et være inde i Livigno omkring kl. 7.30 til en god gang morgenmad

Kasper Borst 10/01 2007 11:33

Sv: I bil til Livigno...

Også 1. gang jeg skal køre derned. Vi er i to biler, og 6 mand som skal afsted. Men vi kører fra jylland, så slipper for færge fra sjælland?

Vi kører ad A7 (tyskland), en smule igennem Østrig, og så det sidste stykke til tunnelen fra Schweiz.

Regner med vi kører ved 12 tiden, så vi er forbi Hamborg inden 16 (myldretid=kaos), og så slapper vi ellers af resten af turen, og sørger for ikke at ramme München i endnu en myldretid.

På Michelin står turen til 1200km, så vi regner med 16-17 timer i bilen, og så kommer der lidt pauser. Vi skulle gerne være i Livigno ved en 8 tiden, så dem som skal leje ski kan leje ski, og køb af liftkort. Og så klæde om i bilen, og så ellers ud og gi den gas indtil vi kan få hytten kl. 16.

Rikke 25/01 2007 11:49

Sv: I bil til Livigno...

Hej vi skal til Livigno og kører imorgen fradag d. 26 jan. Er der nogen af jer der ved hvad det koster at tage toget de 20 kilometer.?

kh Rikke

Anders Dam 25/01 2007 16:07

Sv: I bil til Livigno...

Att. Rikke,

Biltoget i Schweiz koster ca. 300 kr. Men efter sigende skulle pengene være godt givet ud.

Det er selvfølgelig altid en overvejelse i forhold til vejr, tid og vejforhold.

Du kan evt. poste, hvad i gjorde - når du kommer hjem igen.

god tur
Anders

Jesper Bengtsson 30/12 2006 18:01

Sv: I bil til Livigno...

hej mette vi har været i livigno 3 gange 2 gange selv i bil. os selv og busturen valgte rødby færge. vi var med færgen kl ca.19.00 og spise aftensmad der kørte i et stræk og var fremme ca 10.00 tunnnelen mener vi åbner 07.00 (måske 06.00) de sidste 30 km kan tage op til 2 timer i køretid hvis der er meget sne der er meget trafik og sne og is bliver hurtigt fastkørt. god tur det er en dejlig by med skiløb til alle typer løbere.

Tine Bull 31/12 2006 00:34

Sv: I bil til Livigno...

Vi var i Livigno i uge 6, 2005. Det er rigtigt at tunnelen er lukket om natten. Jeg mener at huske at den åbner kl. 6. Vi kom dertil lidt før den åbnede. Vi ledte en rum tid efter lejligheden idet husnumrene i byen var ændret fra 3 til 4 cifre.
Vores hjemtur var et mareridt, idet der var kø hele vejen gennem Østrig. Vi kørte fra Livigno ved 9-tiden og nåede motorvejen i Tyskland ved 17-tiden. Jeg vil foreslå at køre enten meget tidligt eller senere end det vi gjorde.
Selve skiområdet er godt. Der er en meget fin bygynder piste ved san Rocco i nærheden af carusello-liften ellers er det mest røde pister på denne side. De blå pister ligger ved den anden lift på den anden side.

Jørgen Olesen 31/12 2006 11:04

Sv: I bil til Livigno...

hej
du kan se ånningstiderne på clikski.com site under italien

god tur jørgen

Mette Joyner 31/12 2006 13:27

Sv: I bil til Livigno...

Tak for indlæg. Og især for åbningstiderne på tunnelen. Vi satser på at få den sidste dag på ski om lørdagen, og først køre sent på eftermiddagen. Og så overnatte på vej hjem. Rigtig Godt Nytår til alle. Med håb om en god sæson, og meget sne!!!!

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen