Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Dawg 31/08 2011 21:41
Hejsa.
Hvad er jeres oplevelser med Bad Gastein?
Thomas Jensen 01/09 2011 08:34
Sv: Hvor godt er Bad Gastein?
Hej,
Hvad ønsker du at vide?... eller spurgt på en anden måde; hvem spørger? :)
Hvad er det I søger (børnevenligt, begyndere, afterski, offpiste, etc.)
vh
thomas, http://alpeferie.dk/
Dawg 01/09 2011 09:09
Sv: Hvor godt er Bad Gastein?
Vi er nogle gymnasie elever der er øvet. Så afterski, offpiste og bare pisterne?
Thomas Jensen 02/09 2011 08:26
Sv: Hvor godt er Bad Gastein?
Hej
I de store uger er der i al fald mange gymnasieelever. Nu ved jeg ikke hvornår I skal derned, men der plejer da at være en ok fest.
Skiområet er jo ikke ValThorens eller lig de andre meget store steder i Frankrig, men efter østrigske forhold er det ganske stort. Det er meget varieret - højalpint til skovskiløb.
Hvis I har været andre steder er det måske nemmere at sammenligne m. det.
Offpisten er i mine øjne det bedste v. bad g. Der er mange muligheder og det er på ingen måde overrendt.
I sidste ende afhænger det meste jo af i hvor høj graden sneen er til det.
vh
thomas, http://alpeferie.dk/
Dawg 02/09 2011 15:09
Sv: Hvor godt er Bad Gastein?
Vi smutter der ned i juleferien, mellem d. 25 og 1 eller 2 tror jeg nok. Vi tager der ned i julen, da de fleste af os, skal med forældrene til andre skisportsteder i uge 7 og da forholdene i påsken er dårligere og det ligger lige op af en studietur.
Jeg har været i Trysil og Hemsedal da jeg var lille, men de områder jeg bedst husker er Tignes/Val d'Isere, Zillertal og Canazei.
Dawg 02/09 2011 15:12
Sv: Hvor godt er Bad Gastein?
Og det lyder godt med hensyn til offpisten, da jeg gerne vil begynde og prøve at køre det rigtigt. Er det et godt sted at begynde at køre offpiste? Da jeg var i Canazei sidste år, kørte jeg også offpiste lidt. Jeg havde lejet et par twintips og der var kommet omkring 40-60 cm sne.
Thomas Jensen 03/09 2011 08:50
Sv: Hvor godt er Bad Gastein?
Hej,
Af de områder du nævner minder det mest om Zillertal. Gasteinertal er også en dal m. forsk. delområder ala zillertal. De forsk. delområder hænger ikke sammen, så det er m. skibus eller bil.
Boende i bad gastein vil I dog typisk køre i "hovedområdet" som forbinder bad gastein og bad hofgastein. Det kan fint nok være stort nok til en uges skiløb (omend I ikke bør snyde jer selv for de andre delområder sportgastein (som minder _lidt_ om hintertux for enden af zillertal) og dorfgastein som er så meget Østrig som det kan blive).
Det er naturligvis meget større end hemsedal og trysil, men også meget mindre end de tignes/valdisere (og meget billigere end der) og canazai.
I modsætning til canazei er offpiste tilladt :)
Der er flere skiskoler/guider som tilbyder undervisning og guidede ture i offpisten. Se evt. http://alpeferie.dk/winter/offpiste/ - sagde hunden.
Vi er der selv i julen så håber i den grad også på pudder til folket.
vh
thomas, http://alpeferie.dk/
Anne Søndergård 04/09 2011 23:31
Sv: Hvor godt er Bad Gastein?
Hejsa
I kommer ikke til at fortryde jeres tur til BG, jeg har haft nogle fede ture dertil med efterskole og gym-venner. Jeg har blandt andet været dernede to gange i juleugen som i skal og holdt nytår dernede - og afterski og natteliv er topklasse og der er fyldt med unge mennesker! :)
til gengæld synes jeg ikke selve skiområdet var noget at råbe hurra for.. Kun området Sportgastein, men der kan man heller ikke køre hele ugen. Jeg aner dog ikke en dyt om offpiste i området.
Jeg har flere gange været uheldig med regnvejr og for lave temperaturer både i uge 52 og i uge 7 i BG, det kan godt være at det bare er tilfældigt - ved ikke om det liggere lavere end andre steder eller det bare er sådan generelt i Østrig.. men det er da værd at have med i overvejelserne.
Men det er bestemt et fedt sted, og jeg kunne helt klart finde på at tage dertil igen.. god tur :-)
- Anne