Hvad har du i Rygsækken?

René 28/09 2011 18:13

jeg har altid undre mig over at hvad har folk i Rygsækken?

Jeg har selv en masse ting med! men syns den er begyndt at blive lidt tung!
Men lægger man noget af mangler man det sikkert bare :)


Her er min pakkelist:

* Madpakke
* Solbriller
* Goggles
* Hue
* Vand
* Kamera - Videokamera
* skruetrækker - mini tang
* Førstehjælpskit
* Lavinestang
* Lavinesøger
* Sokker - X2
* hansker
* Spade mini
* ipod
* Mini Kompas

i en The North face taske!



>> Hvad har du tasken??

Kommentarer:
Der er i alt 8 svar i denne forumtråd.

Nicolai 28/09 2011 19:43

Sv: Hvad har du i Rygsækken?

Et tip til at gøre den lidt lettere.

Din lavinesøger (bipper) skal ikke være i din rygsæk, men være spændt til din overkrop under din jakke, så du ikke mister den hvis din rygsæk på forunderlig vis skulle ryge af ;)

René 28/09 2011 21:26

Sv: Hvad har du i Rygsækken?

Ja det er rigtig nok! Jeg hader bare at ha noget i lommerne :)
Men skulle nok overveje at tage den på mig!

Nicolai: Jeg ser du skal til St. Johann in pongau? Du siger bare til Hvis vi skal løbe engang offpist i løbe af vinter season! Jeg bor kun 25 kilometer fra dig i Bad Gastein!

Nicolai 28/09 2011 21:41

Sv: Hvad har du i Rygsækken?

Der skulle gerne følge et eller andet form påspændingsbælte med, så du kan have den under jakken, men nu ved jeg ikk lige hvilken bibber du har.

Ikke hele sæsonen desværre. Men i jule- og vinterferien, så hvis sneen er til det, så viser jeg da lige lidt rundt i terrænet der :), det er ikke noget offpist-mekka, men hvis man kender det rigtig godt er der en del fede muligheder :)

René 28/09 2011 22:17

Sv: Hvad har du i Rygsækken?

mener det er en Ortovox S1 men den helt gamle model! har overvejer at købe en nye model! men det koster knapper! jeg købt min brugt så jeg har har ikke få noget bælte med!

Kenneth R. H. Jeppesen 29/09 2011 10:13

Sv: Hvad har du i Rygsækken?

Hej med Jer

Jeg har selv alt det du skriver i rygsækken til normalt skikøb, dertil kommer følgende ved randoneeture eller gletcherskiløb:

Skin (feller)
Skarejern
Isøkse
Klatresele med slynger, karabiner og rebbremse(hvis den ikke er på)
Steigeis (Crampons hvis I vil)
20 meter tov
Mini toiletkit (Tandbørste, solcreme div til sårbehandling)
Lagenpose
Ekstra undertrøje
Cammelbag (ud over vand i flasker)

Dertil kommer at skaljakke og mellemlag ofte ligges i rygsækken under stigningerne.

Og så ender jeg på 13 - 15 Kg afhængig af hvilket setop vi kører med. Så Du har fuldstændig ret, det begynder at blive tungt, men der er ikke nogen forsvarlig vej uden om hvis man vil have oplevelser ud over det sædvanlige.

God tur:

Kenneth

Fjeldabe 30/09 2011 10:48

Sv: Hvad har du i Rygsækken?

Til når den står på skiløb på pisterne og i roughen har jeg ikke rygsæk med, men en madpakke i lommen. Alt andet som jeg måske, muligvis og evt. skulle få brug for er at finde ved liftstationerne eller i de skibutikker som helt sikkert findes et eller andet sted i terrænet.

Skal jeg køre offpiste i nærheden af skianlæget (bruge lifterne), har jeg spade, søgestang, litt 1.hjælp og en varm jakke/fleece. (5-6kg)

På toppture i fjellet har jeg i tillæg feller/skin (men de sidder jo på skiene på vejen opp), vindsæk, evt. lille lett liggeunderlag, noget varmt og koldt at drikke og lidt hurtig energi, samt en ekstra hue og et par ekstra luffer. (6-8kg)

Alt efter forholdene og ruten kan det så være at jeg har skarejern med og muligvis isøkse/stegjern - men hvis forholdene er til skarejern eller stegjern, så bliver jeg som regel hjemme. Godt ud på foråret kan det hende at jeg har med et reb og en sele m.m. hvis vi kører på glecher.

Efter mange år på ski, her jeg erfaret, at man stille og roligt finder ud af hvad som egentligt er nødvendigt, på forskellige ture og i forskelligt terræn, og hvad som ikke er.

Fjeldabe 30/09 2011 10:49

Sv: Hvad har du i Rygsækken?

Glemte hovedlygte, kort og kompas evt. GPS.

Martin Schøber 02/10 2011 13:31

Sv: Hvad har du i Rygsækken?

Jeg har ALTID det basale lavineudstyr i rygsækken. Man kan ikke altid planlægge sine dage og jeg vil ikke miste en offpiste dag pga. manglende udstyr. Så det har jeg altid på mig. Ellers så er rygsækken fyldt med meget af det samme som jer andre, lidt afhængigt af dagene selvfølgelig. Har ikke randonne udstyr med altid.:
Kamera, både hjelmkamera og almindeligt
Madpakke
Camelbak
Solbriller
Skind, til randonné
Elefanthue

Martin

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen