Hjælp info om SKIGUIDE

Helle 20/11 2008 09:46

Hej folkens
Jeg går på 3. år nu og vil gerne have en sæson i Østrig i mit friår. Der er dig lige det at jeg gerne vil til østen inden og skal i søværnet den 5. april 2010. Så har lidt spørgsmål jeg håber i kan hjælpe med:

Tidsforløb, hvornår starter det og slutter? Har læst om guideseminar hos højmark i efteråret. Og primært om jeg kan være hjemme senest 1. april.

Løn – Kan det lade sig gøre at spare lidt op?

Ski evner for at være guide? Stå helt fint på snowboard men egner mig vist mest til børnebakken når det kommer til ski.

Når jeg gerne vil til en familie destination med lidt gang i, et af de større områder, hvilket sted skal jeg så søge? Har hørt godt om team benns, højmark og northlander hvad er de største forskelle på dem?

Tips/vigtige elementer i ansøgnig, som vel skal sendes i foråret?

Andre job hvis mit manglende skiløb gør at jeg ikke kan blive guide, hvad kan så anbefales: bartender, administration, vil stort set alt andet end rengøring.

Kommentarer:
Der er i alt 17 svar i denne forumtråd.

Matti 20/11 2008 13:00

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Hmm ja det kan nok godt lade sig gøre, men det kommer igen an på selskabet. Du kan nok ikke få nogen garanti for det. Kender en der var for Højmark sidste år.. Fed sæson, men de var vist noget trætte af uniformen som var af mærket 'Five'. Sagde at de nogen gange havde regntøj indenunder for at holde sig tørre!

Morten 20/11 2008 13:06

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Hej Helle!


Højmark-koncernen har jo købt Winther Rejser og det svenske Lion Alpin.
Jeg skal afsted med Winther til Kronplatz i denne sæson.

Jeg var til en samtale sidst i september, hvor jeg efterfølgende fik lov at komme med på deres guideseminar i Brædstrup sammen med over 60 andre.

Det kommer helt an på hvilken destination du skal til, hvor lang sæsonen er.
F.eks. i Canazei, Bad Gastein og St. Johann kører man fra lidt før jul til midt i april. På mindre destinationer som Lofer, Sölden og Kronplatz kører man fra midt i januar til sidst i marts.

Så det kan sagtens lade sig gøre at komme afsted som guide hele sæsonen på nogle destinationer og alligevel være hjemme til at komme i trøjen i april.

Morten 20/11 2008 13:08

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Til Matti,


Højmark har netop fået helt nye uniformer til kommende sæson af mærket Jack&Jones Premium Tech.

Vestergaard 20/11 2008 13:11

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Det lyder da til at være optimalt med højmark.

Morten 20/11 2008 13:15

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Nu har jeg selvfølgelig ingen "insider-viden" fra andre end Højmark, men jeg har ihvertfald ikke fortrudt mit valg.

Jeg glæder mig rigtig meget til vi rejser på søndag.
Jeg skal forresten også selv hjem og i trøjen i april engang, så det kan sagtens lade sig gøre.

Vestergaard 20/11 2008 13:18

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Godt at høre.. Det er lige med at få det hele til at gå op når man kun har 1 år og vil nå en masse.

Morten 20/11 2008 13:21

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Ja, det er rigtigt.
Jeg ønsker dig ihvertfald held og lykke med at nå det hele.

;)

Nynne R. 20/11 2008 15:16

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Ang hvilket selskab, så er det selvf op til dig selv at vurdere, når du snakker med dem til samtale og sådan.
Du skal bare være opmærksom på, at nogle selskaber kræver at man selv betaler for guide udd. Det er en meget stor udgift. Nogle tilbyder og betale det tilbage hvis du er ansat for dem en hel sæson, men pas på med det, for der kan hurtig komme uforudsete ting så du vil eller skal tage hjem.

Jeg har hørt igennem venner, at højmark og slopetrotter er meget ustabil og utilregnelige fra kontorets side. Altså ikke den store hjælp og støtte at hente hvis du vil ha det dernede fra.

Har kun hørt rigtig gode ting om danski og team benns.
Er selv ansat ved team benns, og kan virkelig anbefale dem.

Igen det er op til dig, men kom bare med det jeg lige ved og har hørt..
Håber du ku buge det...

Jannie 20/11 2008 18:39

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Du snakkede om tidligere at du måske godt kunne finde på noget andet end guide. Jeg arbejdede selv på et hotel i Wagrain og det var super godt. Vi arbejdede typisk om morgenen og om aftenen, så der var masser af tid til at stå på ski. Det passede lige med at "myldertiden" i lifterne var ovre når vi var færdige med at arbejde om morgenen. Så at kan andbefales... Det hotel jeg arbejdede på samarbejdede med Højmark, og jeg har kun fået positive indtryk af Højmark, men som de har sagt er det meget forskelligt fra person til person.
Jeg tog til Østrig alledere i nov. til først i april. Andre kom senere og nogle tog hjem sidst i marts. Det er meget fleksibel, i hvert fald der hvor jeg var.

Ravn 22/11 2008 18:38

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

hej

jeg har været guide for højmark rejser i to sæsonner. har været rigtig godt tilfreds med højmar som arbejdsgiver! og kan helt klart anbefale dig at søge et job ved dem.
Højmarks guider har kørt i uniformer fra five seasons de sæsonner jeg har været afsted! men i år får de uniformer fra häglofs! jeg har været okay tilfreds med uniformerne fra five men ingen tvivl om at de i år får nogle betydlig bedre uniformer!
ang opbakning fra kontoret! så tror jeg ikke man finder et firma der tager sine guider mere seriøst end højmark rejser! var der problemer på destnationen kunne man altid ringe hjem til kontoret og få hjælp.
Det er helt klart muligt at komme hjem inde april! jeg har selv afsluttet min sæson inden april de to gang jeg har været afsted!

min færste sæson var i 06/07 hvor jeg var i maria alm! det er højmarks største børnedestination! hvis du kunne tænke dig et andet job en skiguide er der i maria alm mulighed for at arbejde i en børnehave som tager sig af de danske børn, som ikke er store nok til at komme ud på pisterne!

Lasse Loebenstein 30/11 2008 15:12

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Hej!

Kan kun give Ravn ret.

Jeg har også haft 2 super sæsoner med højmark. Du får både mulighed for sjove oplevelser og personlig udvikling. Kontoret giver dig den bedste støtte du kan ønske dig.
Efter skisæsonen fik jeg job som rejseleder på kreta, på baggrund af min uddannelse og erfaring fra Højmark. Normalt skal man igennem div. rejselederskoler (service co mm) der typisk koster omkring 20.000 kr.
Håber du får en god sæson!
Har desuden også været i Canada på en skiferie betalt af Højmark. Så lidt fordele er der da!


Lasse

Katrine 30/11 2008 20:22

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Hej..!!

hvis nu du kommer med på højmarks guidekursus, er du ikke garanteret at komme ud som guide, da deres kursus er et udskilnings forløb. snakkede med en der har været højmark guide, hun fortalte at der er mange af højmarks guider, der har sagt op i løbet af sæsonen, for at arbejde på skiskolen i stedet for. hvis man bliver guide for højmark, skal man have anwärteren (østrigsk skiinstruktør for begynder og børn) den skal man selv betale for, den koster omkring 5000-6000.

Mht at højmark har købt winther rejser, så kan jeg fortælle dig, at winther rejser havde rigtig mange gengangere af guider. men efter højmark har overtaget winther rejser, er der ikke så mange ag de gamle guider, der vil ud igen fordi højmark har overtaget winther. det synes jeg hvert fald fortæller lidt..

Trier skirejser er helt fantastiske:D du bliver en del af familien i det firma, de er super dejlige. de har virkelig hjertet med. kender en der var afsted for trier sidste sæson i canazei. hun kom hjem med 10000 danske kroner, hun havde så heller ikke købt så mange ting, men alligevel. Hos trier er der utrolig mange gengangere af guider, de bliver ved år efter år. selv de gamle guider står i kø for at blive ugeguider. aldersforskellen er også god hos trier, det er ikke kun en flok på 20-22 år.

Mvh
Katrine

Ktc 19/12 2008 10:52

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Jeg har nu også hørt meget positivt om Højmark Rejser. Jeg ved de gør en masse for deres guider, men de kræver også noget af dem. Og de har i hvert fald også gengangere blandt deres guider, som ønsker flere sæsoner, jeg mener min. 10 - 20 % i år. Og de gør også en masse for deres guider f. eks. sendte de alle på en skirejse til Canada efter sidste sæson. Kurset koster godt nok, men det skulle være en rigtig god uddannelse. Og selvfølgelig er der et udskilningsforløb. Hvis du får 70 ansøgninger og kun skal bruge 40, så vælger man jo dem, man synes er bedst egnet.

Jeg har også hørt en masse godt om TEAM BENNS, der nok er en af de bedste rent lønmæssigt, kurserne er gratis, uniformerne er gratis og rigtig gode! Og de gør meget ud af at være de bedste. Og det er et rigtigt godt bureau.

Jeg kender ikke Trier personligt, men har også en rigtig god fornemmelse af det er et godt bureau.

Thomas Andersen 26/01 2009 17:44

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Hej, skal prøve og besvare dine spørgsmål, bedst muligt.

Sneperiode:
Typisk fra midt november og frem til april - marts, alt afhængigt af vejret.

Løn:
Hvis du regner med at komme til at tjene mange penge som guide, skal du have hele uddannelsen. Ved f.eks at Højmark's guider får omkring 5000,- pr måned.

Evner:
Det er selvfølgelig ikke nogen ulempe, at have en del erfaring. Men for lige at tage Højmark som eksempel igen, behøver man ikke at have nogen erfaring, med skiløb, da du kommer på en uges skiskole, hvor du får ALT med skiløb lært.

Familiedestination:
Hvis du f.eks kommer ind ved Højmark, skal du lave en top 3, hvor hvor du helst vil hen.

Vigtigt mht. ansøgning:
Du skal bare sørge for, ikke at skrive en roman. Men en halv side, eller lignende.

Håber du kan bruge det til noget.

Thomas

Thomas Andersen 26/01 2009 17:47

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Lige omkring det, at du skal i søværnet.
Tror ikke det bliver noget problem, da højsæsonnen er uge 6, 7 og 8.
Men først nævn det, når/hvis du kommer til samtale :)

Matti 20/11 2008 11:54

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Hej..

Jeg skal prøve at besvare dine spørgsmål..

Tidsforløbet er typisk fra starten af December indtil midt April. Om du kan få lov at komme hjem 1. April må være op til de enkelte selskaber. Lidt svært at sige nogen konkret omkring. Jeg tror ikke det er umuligt, men det er nok meget med til at bestemme hvor du kan komme hen som guide.. Man vil forsøge at sætte dig på en destination som lukker ned samme tid som du gerne vil hjem. Regn med at bruge et par uger i Okt/Nov på nogen interne kurser og lign.

Løn. Det kan løbe rundt dernede, men regn ikke med at komme hjem med en masse penge. Du kan være heldig at have en god destination - der er stor forskel på hvor mange penge man kan tjene dernede på arrangementer. Feks. er det svært at lave nogen gode aftaler med barer og disko i Saalbach. Det kan være lettere på mindre destinationer.

Dine evner på ski betyder ikke så meget igen. Der vil normalt være pisterundvisning for gæsterne på niveau efter hvordan folk nu er. Nogen gange kan man dele rundvisningen i to, sådan at folk ikke skal vente på begynderne. Når du kan stå på board og har prøvet ski, så tror jeg nok du i løbet af de første par uger kan komme på niveau til at lave rundvisning.

Destinationer er forskellige og man kan ikke sige at lige én er den bedste. Mit råd til dig er at se positivt på det uanset hvor du kommer hen. Det vil med garanti blive en fed sæson for dig ligemeget hvor! Jeg kan virkelig anbefale Team Benns - de andre selskaber ved jeg ikke så meget om.

Mht. din ansøgning så få den sendt i foråret / sommer.. Skriv om dig selv, erfaringer fra evt. erhvervsliv osv.. Jeg tror ikke ansøgningen betyder SÅ meget igen. Det er mere til samtalen de prøver at vurdere folk.

Jeg har ik selv været andet end guide, men kender en der har været opvasker på John's i Val T., og det var han glad for.. forskellen er bare at så skal du selv finde bolig, arbejde, room mates osv.

Held og lykke med en sæson i sneen :)

Vestergaard 20/11 2008 12:16

Sv: Hjælp info om SKIGUIDE

Takker for svaret det hjalp en del. Det lyder til at kunne lade sig gøre, jeg har snakket om det med en veninde, men det er vel sjældent at man ender samme sted. Nogle der har erfaringer med højmark og deres ansættelses forløb?

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen