Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Jacob 21/08 2013 21:20
Hej
Jeg er 20 år og elsker at stå på ski. Jeg har lige nu sabbatår og kunne godt tænke mig at vide, om man kan komme afsted på ski sammen med en masse andre unge i ca. 4 uger, hvor man bor sammen, står på ski, fester osv? Findes der nogle der udbyder dette, hvor de arrangerer turen? Behøver ikke kun være en dansk udbyder! :) Håber i forstår mit spørgsmål!
Tak! :)
Ole 19/02 2014 13:26
Sv: Grupperejser for unge
Ellers prøv www.up-travel.dk. De arrangere både grupperejser og skolerejser til skisportsteder.
Natacha Holst 08/09 2013 19:43
Sv: Grupperejser for unge
Så vidt jeg ved, findes præcis det du leder efter ikke. Men der er masse unge, der tager med Slagelse Skiklub i uge 4. Turen har fokus og undervisning i både freeride og freestyle. Du kan finde mere om den på hjemmesiden eller facebook.
Rasmus Alenkær-jørgensen 09/09 2013 09:26
Sv: Grupperejser for unge
Jeg ved at Nortlander hvert år har lavet en påsketur for unge ned for at se DM i freeride. Prøv og ring og hør dem.
Rasmus Alenkær-jørgensen 22/08 2013 07:11
Sv: Grupperejser for unge
Tjae...
Du kan jo kigge på www.ucpa.fr. De har sådan nogen Centre i Frankrig hvor de tilbyder kurser i forskellige alpine lege. Man bor så på Centrene der er udstyret med bar osv. Det er for folk op til 39 år, så de forsøger at sørge for at det ikke er et for gammelt publikum.
Meget hyggeligt, men dog ikke særligt mange abefester. Plejer dog at være godt gang i Baren om aftenen. De både taler og arrangerer på fransk så selve rejsen kan godt være lidt stiv i det. Til gengæld er der tit og ofte folk fra alle mulige lande med, man kan snakke med unge fra hele verden.
Sir.jopper 22/08 2013 10:08
Sv: Grupperejser for unge
Som Rasmus skriver er UCPA en god mulighed, og det er et fedt koncept. De har en dansk afdeling, www.ucpa.dk. Der er også mulighed for at ringe til dem, kan dog ikke huske nummeret men mon ikke det står på deres hjemmeside:)
Solkongen 22/08 2013 19:02
Sv: Grupperejser for unge
Hej
Det ser godt ud, men ikke helt det jeg leder efter. Leder mere efter skirejser, hvor man er en gruppe unge på min alder (20 år) hvor man ikke kender hinanden, men skal ned og stå på ski sammen i lidt længere tid og have det sjovt!
Ellers tak! :)
Andre bud?