Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Anna 16/01 2012 14:17
Hele familien skal på skiferie... men hvor skal vi hen!?
Familien: 5 voksne, 2 børn -
1 voksen + 1 barn (13 år) er til mørkeblå/røde/mørkerøde løjper ("let øvede begyndere, modige)
1 voksen er til blå/lyserøde/brede røde løjper ("let øvet begynder", knap så modig)
1 voksen er til langrend
1 barn (knap 5 år) skal på skiskole (begynder)
2 voksne vil ikke stå på ski
Stedet: Behøver ikke være stort eller fancy, natteliv er unødvendigt, men der må godt være lidt at tage sig til for de ikke-skiende.
Har selv bil med.
Forslag og anbefalinger!?
På forhånd tak,
Anna
Kurt Jensen 16/01 2012 15:32
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Jeg vil foreslå Livigno Italien, det er både for børn/voksne der vil stå på ski og for dem der bare vil nye området og butikkerne.
mvh.
lao
Jimmy 16/01 2012 17:38
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
livigno er ok, men byen er hurtigt overstået for dem der ikke gider ski, og der er relativt langt at køre til.
Jeg vil i stedet anbefale Innsbruck, og så tage skibusserne ud til de forskellige områder. Innsbruck er super hyggelig og der er masser at se på.
Hilsen
Jimmy
Thomas 16/01 2012 20:03
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Hej..
Jeg vil foreslå Jer at kigge på et mindre område i Østrig, der hedder Neukirchen am Grossvenediger - jeg har selv været der 3 gange med en ungdomsskole.. der er 55 km pister, der er brede og varierende i sværhedsgrad.. det er nemt at komme til i bil ved jeg, og så er området en overskuelig størrelse - det sælger sig selv som et familieområde, og det er det i høj grad også.. desuden findes verdens længste kælkebane der på 14 km.. desværre ved jeg ikke på meget om området, da vi befandt os på hotellet hver aften, men jeg tror ikke, det er det helt vilde ..
Thomas 16/01 2012 20:07
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Og jeg vel ikke give Jimmy ret i at Livigno by er hurtigt overstået.. Livigno er toldfri og der er et væld af modebutikker, sportsforretninger, wellness og der er mulighed for oplevelser som snescooter, hundeslæde osv...
Jimmy 16/01 2012 21:55
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
....som sagt er livigno et fedt sted. Men jeg har været der med en der ikke gad ski og som var i badeland mv. og hun kedede sig efter 2 dage.
Hilsen
Jimmy
Anna 16/01 2012 22:29
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Tak for forslagene - jeg er ved at se på de forskellige steder.
Umiddelbart lyder Livigno ikke for kedelig til mine to ikke-skiende personer, men det er jo også et spørgsmål om temperament. Men det er måske lidt langt i bil, når man kun har knap en uge.
Vi har før været på "små" steder i Sydtyskland/Østrig, dvs. hvor der er forskellige spredte skisteder som man må køre til/fra i sin medbragte bil. Men det er noget af et logistisk puslespil, når der er børneski éet sted, langrend et andet sted, blå løjper et tredie sted, røde løjper et fjerde sted... Faktisk vil vi helst undgå noget af alt det køreri.
Jeg har også haft set på Kläppen i Sverige og Skeikampen i Norge - det lyder som om der er noget for de fleste, men er der udfordringer nok til en frygtløs 13-årig?
Nå, der må mere research til...
Morten Christensen 17/01 2012 07:34
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Hej Anna
Nu er jeg jo bidt af Sverige, og ikke den store fortaler for de sydlanske skiområder, og derfor vil jeg foreslå Vemdalen eller Sälen, jeg har været i begge områder med øvet medrejsende og med nybegyndere, og begge områder har været rigtig gode for os alle, der er ingen der har kedet sig. Fordelen ved begge områder er at der er langrend lige uden for døren, der er flere alpine områder hvortil man nemt kommer rundt med skibussen eller egen bil, begge områder har gode begynder forhold.
Du kan evt. tjekke min side her på skisport for beskrivelser af områderne. Håber i får en dejlig oplevelse på ski i år...
Morten
Ski i norden virker............for mig
Anna 17/01 2012 10:47
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Hej Morten,
Tak for forslagene; det ser ud til at passe godt til vores behov. (Sälen ser måske lidt "trangt" ud med mange pister på lille område... og dermed mange folk på lille område? Det var mit umiddelbare indtryk efter at have kigget på pistoversigten).
Kan man, under sædvanlige svenske vinterforhold, køre dertil fra Kbh på een dag - eller er det urealistisk/optimistisk?
Mvh Anna
Morten Christensen 17/01 2012 11:00
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Hej Anna
Vi har altid kørt om natten, men det er jo smag og behag.
Vi køre hjemmefra (Svendborg) kl. 20 og har været fremme i Sälen kl. 8:30 dvs. ca. 12,5 time, med gode (ryge+kaffe)pauser. Og Vemdalen er vi fremme ved ca. kl. 10:30 dvs. ca. 14,5 time.
Fordelen ved natkørsel for os er at ungerne sover det meste af turen, og kroppen har ikke behov for ret meget mad, da man jo ikke spiser om nattet til hverdag.
Alternativt kan man køre meget tidligt og være fremme sidst på eftermiddagen, men vi vil gerne på ski med det samme.
Håber du kan bruge dette, der er mange holdninger og måder at gøre det på, dette er blot vores.
Morten
Ski i norden virker..............for mig
Johnc 17/01 2012 11:42
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Hej.
Glem Sälen. Korte løjper(men mange af dem) Ikke noget for en 13 årig som vil ha udfordring. Der er Kläppen langt bedre. Men..... Uanset hvor i sverige er der jo ikke meget at tage sig til hvis man ikke står på ski.Har boet og været over det meste i sverige. Der findes også gode områder. Logistisk bliver det dog noget længere at køre, og vejene bliver ikke bedre jo længere man kommer op. Jeg ville kigge sydpå. Innsbruck er tidligere nævnt som destination. Herfra kan man stå rigtig godt på ski, samtidig med at det er en flot og dejlig by. Søg evt. via snowtrex. Jeg ville nok anbefale Saalbach. Her findes det hele også til dem som ikke er på ski. transporttiden hertil, eller til Innsbruck, er ikke længere end til Kläppen. Ca. 11 timer ved natkørsel. Om I bor i selve Saalbach eller i Hinterglem spiller ingen rolle.
Tag evt. hele bundtet(også dem som ikke er på ski) med til Kitzsteinhorn en dag hvor solen rigtig er fremme. Op på gletcheren. Alle kan komme op med lifterne. I vil aldrig glemme det.
Ønsker Jer en go tur.
Johnc
Anna 17/01 2012 16:41
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Hej John,
Det du skriver om Sälen passer meget godt med det indtryk jeg fik af at se på pistekortet - hurtigt op og ned, og lige op og ned.
Et problem ved Østrig er at den knap så modige alpinist ikke har det så godt med den sidste del af nedkørslerne - det kan godt være den blå streg på kortet når hele vejen ned, men det sidste stykke kan godt virke temmeligt rødt i virkeligheden. Det er en generel konstatering baseret på de 5 forskellige steder vi har været i Østrig, men jeg ved ikke om det er det man skal forvente alle steder?
Men... nu har jeg kigget på Saalbach, som er meget større en nogle af de andre steder vi har været, og der ser ud til at være mange blå pister der ikke bare er en blå streg langs kanten af de røde pister. Passer det med dit indtryk?
Mhv Anna
Johnc 17/01 2012 22:26
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Nu ved jeg jo ikke hvor du har været. Jeg har besøgt Saalbach min. 1 gang pr sæson de seneste 15 år. Hvis I vælger Hinterglem er der let adgang til meget lette løjper i bunden. De er ikke så lange, nærmest øvebakker.
Personligt bor jeg altid i Saalbach. Herfra kan du med Kohlmais liften stå af havlt oppe. Herfra har du en rigtig letkørt løjpe ned i centrum af byen. Kører du helt op er der forskellige muligheder for sværhedsgrad hele vejen ned. Ca. midt på bliver de blå til "mørkeblå" men brede så det er jo bare at udnytte hele pisten og derved "skære" lidt stejhed af. På modsatte side kan du køre op med Schattberg expres. På toppen findes der lækre lætte og brede løjper. Nedturen er lidt udfordrende, den sidste del er relativ stejl. Du kan tage liften ned fra ca. midt på løjpen og derved undgå det stejleste. Selv om du måske synes det et stort område hænger det meget fint sammen. Fra toppen af Schattberg kan du køre ned af westgipfel til Hinterglem. over på den anden side og op med Zwölferkögel til VM strecke. Tag udfordringen, eller kør udenom via en letkørt bred blå løjpe som ender i byen. Der findes noget for alle skiantusiaster begyndere som rutinerede. Glemte at du kan køre til Leogang også fra Saalbach. Ganske ubesværet og en fin tur. Et andet alternativ kunne være Westendorf. Her kan alle være med. Et rigtigt fint og relativt lang øveområde med stolelift så du hviler bedre på turen op. Ellers et kannon område også som passer til alle. Ved ikke hvorledes det er med langrend der. Men mon ikke de har noget. Til din 13 årige findes et stykke sort med hældning op til 80%. Tror du det er nok? :)Fortsætter ud i rødt og slutter ved en rigtig dejlig resturent. Herfra er det blåt hele vejen ned i bunden. Kan varmt anbefale dette område også.
Go fornøjelse.
johnc
Johnc 17/01 2012 23:10
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
For at du ikke skal misforstå det med det "mørkeblå" på visse løjper, så er det kun af begrænset længde, hvorefter det igen bliver "normal" blå.
I skal måske fokusere lidt mindre på farver. Det er forvirrende. Om de er blå eller røde afhænger af så meget. En blå kan være lige så stejl som en rød, men over en kortere distance, derfor bliver den blå. Så..... Føler du dig godt tilpas på en løjpe er farven jo ligemeget. Og kan du køre blå, ja så kan du sikkert også køre alle andre. Jo stejlere der er, jo breder skal du køre. Men frem for alt, så lad være at forcere noget. Det skal være en fornøjelse at stå på ski. Og det er vi jo selv herre over.
/ johnc
Johnc 17/01 2012 23:37
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Lige en ting mere. Kohlmais, Schattberg og Westgipfel er kabine lifter så jeres ikke så rutinerede "alpinist" kan jo køre ned med liften. Er måske tilrådeligt på Schattberg og Westgipfel. Disse to er lidt "udforfrende", specielt det sidste stykke omend der findes en blå alternativ på den sidste del af Schattberg.
Ydeligere er der et godt øveområde ved Kohlmais. Kolds op af Hinterhag som i skal besøge. Her er der gang i den fra 16 -18.
/ johnc
Anna 18/01 2012 05:09
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
John,
Vi har været i området omkring Kössen/Oberaudorf nær Kufstein. Der er forskellige små skiområder som alle har haft det tilfælles at der kun er een vej ned på det sidste stykke, og det er lange stykker (80-100 meter i højden) hvor det mere eller mindre kun går nedad. Måske er det bjergenes facon i det område?
Jeg tror den "knap så modige alpinist" har en mild form for højdeskræk og simpelthen bare ikke bryder sig om disse nederste stykker, for det er ikke evnerne/teknikken det halter med.
Uanset hvad det skyldes, så ser der i hvert fald ud til at være masser af muligheder i Saalbach. Tak for beskrivelser og tips.
Mvh Anna
Birthe 18/01 2012 09:32
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Hej Anna
Jeg må sige at vi har været på familieture i hele europa.... og mange fordomme holder helt sikkert....
Det bedste sted vi har været både hvad ang. priser,hygge samt inkvartering er uden tvivl zell am see - de har skiløb året rundt, byen er en rigtig by med bilfri bymidte, det er nemt at komme rundt og priserne er ikke skruet op. der er garanti for danskeskilærer,3 stk. badeland, aktiviteter hver uge!!
vi boede hos www.skiogsol.dk -prisen var det halve af øvrige lejemål og super beliggenhed - god jagt
MVH
Birthe
Stig Lindenstrøm 18/01 2012 10:06
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Hej Anna
Jeg har erfaringer både fra vores egne årlige familie skiture siden børnene var helt små, og fra mit mange årige virke som ejer af et rejsebureau, og senere produktchef ved et af Danmarks største skirejsebureauer.
I er en meget blandet gruppe mennesker, og området skal derfor kunne opfylde mange behov.
Jeg vil helt klart anbefale jer at rejse til Hafjell i Norge.
Her finder du alpin skiløb for alle på alle niveauer. Der er gondollift som er en rigtig god ting når man har børn med, og skiområdet er nemt at finde rundt i og alle ender samme sted i bunden uanset hvilken vej man vælger at køre ned af pisterne. Samtidig har du et kæmpe sammenhængende langrendsløjpe net på fjeldet, der er meget varieret og bliver præpareret hver dag.
Der er en rigtig god skiskole ofte med danske skiinstruktører, eller i hvertfald norske eller svenske der kan gøre sig forståelig overfor børn. Indkvarteringen er meget varieret, så jeg er sikker på at I kan finde en hytte eller lejlighed der passer jeres familie.
Lillehammer er beliggende 15 min´s kørsel fra Hafjell og er en rigtig hyggelig by, hvor man sagtens kan tilbringe en del timer. Ellers kan man køre på opdagelse bag Hafjell, til Nordseter eller Sjusjøen der er hyggelige små bygder. Langrendsområdet er i øvrigt sammenhængende med Hafjell, så der kan de byglade mødes med dem på langrend.
Liftkortet til Hafjell gælder også for Kvitfjell, Skeikampen og Gålå, så man i løbet af ferien kan prøve andre områder hvis man har lyst.
Vi har selv været på Hafjell mange gange, og for vores familie med venner etc har det været det ultimative skiområde, der opfylder alle de krav man har når man er afsted i en blandet gruppe.
Rigtig god rejse til dig.
Anna 18/01 2012 12:59
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
@Birthe,
Tak for anbefalingen. Jeg har også haft kigget på Zell am See, men det er rart med lidt info der ikke kun kommer fra stedernes egne sider. Hvad mener du med at "mange fordomme holder" - hvilke fordomme?
@Stig,
Også tak for din anbefaling. Jeg har snart fået set på så mange gode steder at jeg er dobbelt så forvirret som da jeg først spurgte ;-) Mit umiddelbare indtryk af de norske (og svenske) steder er at det er nemt at finde al den information man behøver på deres hjemmesider, og det tager jeg nok lidt som et tegn på at der også er styr på tingene i virkeligheden, hvilket er en god ting. (Ren indbildning, måske, men det virker). Jeg kan også godt lide det med koordinerede liftkort til skisteder i nabolaget så man prøve lidt af hvert... skulle den 13-årige gå hen at blive understimuleret.
Mvh Anna
Susanne 19/01 2012 18:33
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Helt klart er Zell am See et oplagt valg. Se evt. skislottet.dk, som er perfekt til en familie af jeres størrelse og sammensætning.
Hanne 20/01 2012 10:20
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Hej
Prøv at check Obertauern i Østrig. Det lyder til at passe til Jeres behov. Vi var der sidste år to familier med forskellige ski-kompentancer, herunder én der ikke stod på ski. Området er ca. 100km med en overvægt af røde og blå pister. Vores mindste børn, der kun havde været på ski i en uge, kunne komme rundt over størstedelen af terrænet. Der er mange pister, der går ned til byen, hvorfor man let kan mødes til frokost med dem der ikke står på ski eller står på langrend (eller de kan tage en lift op i terrænnet). Der er iøvrigt langrendsløjper rundt om/i byen. Et ekstra plus er, at næsten lige meget hvor man bor er det ski in-ski out. I øvrigt har i hvertfald en af skiskolerne dansk(e) skilærer(e).
Mht. Norge og Sverige, så tænkt på, at hvis I skal afsted i fx februar kan det være MEGET koldt og måske ikke så attraktivt for børn. Der er alperne bedre, da det typisk ikke er så koldt og der ofte også er mange soldage.
PS: Vi tager derned igen i år....
Kim Pedersen 20/01 2012 13:53
Sv: Familietur - Sverige, Schweiz, Østrig...? Forslag søges
Hej Anna
Som min tidligere chef Stig skriver, så vil jeg også sige,at Hafjell er det rigtige valg.
Håber i får en god tur.
Og til dig Stig, jeg håber i får en god vinter, og hils familien.
Jeg tager som sædvanlig til Støten om en uge.
Mvh Kim fra Assens