Er der skygge på Fagertoppen i Trysil

Pr 04/10 2009 15:15

Hejsa

vi tænker på at tage til Fagertoppen i Trysil (ca uge 10-11), men vi er kommet i tvivl om der er skygge hele tiden på den side af bjerget ?

er der nogen der har erfarringer med det ?

/p

Kommentarer:
Der er i alt 2 svar i denne forumtråd.

Jannick Mortensen 04/10 2009 19:12

Sv: Er der skygge på Fagertoppen i Trysil

Hej.

Vi har været i trysil i uge 5 i 2008, hvor vi også boede i Fageråsen.
Af en af skilære fik vi oplyst at det er i uge 5 at solen kommer så højt på himlen,at den skinner på bakkerne deroppe. Så jeg tror da at I ser solen i uge 10.
I 2009 boede vi i skihytta, og dette i uge 10. Vi håbede på at vi rigtigt skulle nyde solen, men det var tåget (på hele bjerget) hver dag, surt.
Vi fandt en hytte på "snehytten.dk", vi var 7 personer, billeder er jo taknemmelige, men hytten var mindre end i troede, men ellers en meget fin hytte, som vi godt kan anbefale.
I år skal jeg til Zell am see med familien, og Ischgl med gutterne.
Men jeg vender meget gerne tilbage til trysil, som er et rigtigt godt sted.

mvh Jannick Mortensen

Lisbet 04/10 2009 21:38

Sv: Er der skygge på Fagertoppen i Trysil

Hej,
vi boede i Trysiltoppen sidste år i uge 5. Det var en super lejlighed iøvrigt. Jeg kan faktisk ikke huske, om der var sol eller skygge omkring lejligheden. Vi forlod den jo om morgenen, og kom tilbage ved solnedgang. Og vi holdt os bestemt ikke på den samme side af bjerget. I uge 5 sidste år vekslede vejret - vi havde dejlige dage med høj sol og blå himmel - og dage med tåge. Men det gode ved området er, at der sjældent er tåget over det hele. Enten kan man køre højfjelds og komme over tågen, eller ned igennem skovene og køre under den.
Min datter siger, hun kan huske hun legede i sneen udenfor hytten i sol.
vh Lisbet

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen