Skouborg 18/11 2012 16:52

Hej

Den årlige skitur går til Chamonix. Så håbede på at der var nogen som kunne hjælpe mig med nogle praktiske ting.
Hvilke vej skal vi køre derned? Over Geneve eller ikke?
Kan det betale sig at investere i det store liftkort? Vi er alle øvede skiløbere og kan komme rundt over alt.
Er det muligt at købe toldfrit i enten Italien eller Schweiz?

Håber der er nogen som kan hjælpe.

Mhv.
Casper

Kommentarer:
Der er i alt 3 svar i denne forumtråd.

Jens Sejersen 18/11 2012 19:56

Sv: Chamonix

Hej Casper

Ja for hulen skal i have det store liftkort. Jeg har været i Chamonix 5 gange. SÅ kan i komme op på Le Grand Montets, som i vil vide er helt kanon, når i har prøvet det.

Ligeledes skal i op på Aiguille du Midi. Det er (så vidt jeg husker det) ikke en del af jeres liftkort (men kan ikke huske det), og er verdens største rene off piste bjerg. Youtube og google lige Aiguille du Midi :-)

God ferie

Birger 18/11 2012 23:10

Sv: Chamonix

hi casper
jeg har været i chamonix i 10+ uger.
vi plejer at køre over martigny , men vi plejer også at bo i vallorcine(12km fra chamonix). om i skal ha det store lift kort kommer and på om i skal på grand montets eller aiguille du midi(er en del af det store liftkort)mere end 1x om dagen ellers kan det ikke betale sig. så køber i bare enkel ture. jeg er selv dernede mellem jul og nytår og i uge 7 hvis vil skal slår et par sving sammen .
god tur
birger

Skouborg 19/11 2012 13:58

Sv: Chamonix

Tak for svar. Jeg vil lige tjekke nogle youtube-klip ud. :)

Casper

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen