chalet i Frankrig

Vibeke A 07/08 2010 19:55

Er der nogen som har erfaringer med at booke ferieboliger i Frankrig direkte på nettet.
Vi har tit gjort det i Østrig, men har aldrig prøvet i Frankrig.
Vi er to familier, 6 personer, men vil gerne have en fornuftig stor lejlighed/chalet, og normalt er de almindelige lejligheder gennem bureauerne temmelig små.

Kommentarer:
Der er i alt 7 svar i denne forumtråd.

Leon Brochstedt 08/08 2010 06:30

Sv: chalet i Frankrig

Hej,

Tillykke med jeres valg af Frankrig som skidestination, det kommer i ikke til at fortryde...

Det er nemt at booke lejlighed i de franske alper - og i modsætning til østrig ikke specielt dyrt, medmindre man vælger de "store steder" i højsæsonen.

Hvis du/i kører selv skal i nok holde jer til de nordlige franske alper!

Links:

http://ski-france.com/

http://www.pv-holidays.com/ski-holiday-france_ms

http://www.snowtrex.de/

Min familie og jeg har valgt at tage til Flaine i uge 6 - Vi er 2 x 3 personer i hver vores lejlighed på 38 kvm. Pris i Flaine inkl. fly, transfer, lejlighed og liftkort for 2 voksne og et lille barn kr. 10800,00.

Jeg har stået på ski i Frankrig de sidste 15 år - så sig endelig til hvis du har brug for yderligere info om destinationer, transport mm.

Leon

Jeppe 08/08 2010 17:28

Sv: chalet i Frankrig

Hej Leon

Ved du også om det er muligt at leje luksus 'hytter' evt. med spabad osv. i Avoriaz, Alpe d´Huez, Val Thorens eller Val d´Isère?

Jeg har kigget længe efter det på nettet, men kan ikke finde noget, som ligger tæt på pisten.

Mvh Jeppe

Søren H 08/08 2010 19:01

Sv: chalet i Frankrig

Hej Vibeke A og Jeppe

I kan se på Val Thorens i Frankrig og på min hjemmeside

www.valthorens-ski.dk

der er mulighed for at leje 2 lejligheder ved siden af hinanden og "Ski Ind and Out" fra skikælder. I kan finde flere oplysninger på siden.

Gog Jagt!

Mvh
Søren H

Leon Brochstedt 08/08 2010 22:22

Sv: chalet i Frankrig

Hej Vibeke,

Selvfølgelig - for ganske få år siden kunne det ikke lade sig gøre - men i dag kan man, hvis ellers pengepungen er til det, sagtens leje store lejligheder - ikke så mange hytter desværre - med indendørs swimmingpool + sauna + dampbad + jacuzzi. Se evt. Terrasses d'Eos i Flaine - link: http://ski-france.com/accomodation-Terrasses-d-Eos-Flaine-Grand-Massif_615__10.html?weId=

I kan sagtens finde tilsvarende meget lækre lejligheder i Val T. og Val D. på hjemmesiden ski-france.com - har været begge steder flere gange, men hvis i leder efter et sted som ikke er overrendt af danskere kan jeg klart anbefale Paradiski (La plagne og Les Arc) - evt. bo i Les Arc 1950 (moh.) eller Belle Plagne (2050 moh.) I vil ikke blive skuffet!

Mvh
Leon

Vibeke A 09/08 2010 10:36

Sv: chalet i Frankrig

Hej Leon

Tak for dine brugbare svar.

Hvordan med transporten/flyet derned ?

Hvis jeg søger på Monondo, kan jeg ikke finde fly til f.eks Champary eller Grenoble.

Hvordan plejer du at kommer derned ?

Hilsen Vibeke A

Leon Brochstedt 09/08 2010 21:33

Sv: chalet i Frankrig

Det er desværre korrekt. Der går kun rutefly til Geneve - men det også meget billigt.

Vi flyver med Easyjet fra Kastrup t/r kr. 528,00 pr. person - hvis i også vil stå på ski på afrejsedagen, kan i rejse hjem lørdag aften med Transavia (koster dog lidt mere). Mht. transfer kan man altid leje en bil - men det er lidt dyrt. Privat transfer kan bookes via http://www.rrtransfers.com/index-2.html eller http://www.alps-direct.com/ - der er selvfølgelig flere transferselskaber, men det er de billigste jeg har fundet. Bemærk, at i ikke er dækket af rejsegarantifonden, når i selv bestiller fly, transfer og hotel.

Lad mig høre hvor i tager hen..

Mvh.

Leon

Vibeke A 11/08 2010 09:45

Sv: chalet i Frankrig

Hej Leon

Tak for info.

Det med at arrangere privat transport lyder tiltalende.
Vores planer med hensyn til resort gik i retning af Les 2 Alpes eller et sted i Val Thorens. Og det er jo lidt langt væk fra Geneve lufthavn.

Alternativ er at prøve at finde en lejlighed i Avoriaz, men de er bare så små.
Vi vil have 3 soveværelser og mindst 85 m2....- 2 badeværelser


Nå jeg undersøger videre....det skal nok lykkedes :-)

Hilsen Vibeke A

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen