Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Nadja 27/11 2008 14:27
Hej
Vi skal til Avoriaz i ovennævnte uger.
Vi bekymrer os omkring at vores søn på 3 år skal i fransk skiskole/børnehave. Vi er ret sikre på at det er den bedste måde for ham at lære skiløbet at kende, men samtidig frygter vi at han bliver skræmt af sproget og de fremmede omgivelser.
Vi håber derfor, at komme i kontakt med andre børefamilier der skal benytte skiskolen i samme periode - så vi ved at der er andre danske børn end ham der skal gå der.
Nadja
Kent D. Hansen 27/11 2008 15:29
Sv: Børnefamilier Avoriaz uge 11 og 12
nu er det sådan med skiløb for de små at det er leg.
og så vidt jeg ved, er leg internationalt...
så no worry's
Nadja 27/11 2008 19:26
Sv: Børnefamilier Avoriaz uge 11 og 12
Jamen jeg er helt klar over at det bliver leg. Men jeg kender min søn godtnok til at vide, at han ville synes det var meget sjovere hvis der var nogen der ikke talte "babysprog", som han kalder alt andet end dansk :)
Han overlever jo nok uden - men hvis der nu VAR nogen der skulle derned på samme tid, så kunne det jo være at de havde børn i samme situaion.
Nadja