Begynder piste wagrain - flauchau - alpendorf

Jesper Andersen 07/02 2015 12:35

Hej Forum,

Vi er 3 voksne, som tager til Wagrain på fredag. Vi er 2 øvede og 1 absolut nybegynder. Har i nogle anbefalinger til, hvilke pister, der er gode at starte ud på, som nybegynder. Er der en decideret børnebakke eller lignende i området?

Desuden ville det være rart med inputs til overnatninger mellem München og Salzburg.

DBH,

Jesper :)

Kommentarer:
Der er i alt 2 svar i denne forumtråd.

Jool 07/02 2015 12:47

Sv: Begynder piste wagrain - flauchau - alpendorf

hej
Nybegynderen skal da på skiskole, hvis personen skal få noget ud af ferien start med 2-3 dage, så vil vedkommende få et super god start på sin nye måde at holde vinterferie på

jool

Michael 08/02 2015 00:09

Sv: Begynder piste wagrain - flauchau - alpendorf

Det er lidt synd at tage nybegynder med til Wagrain. Det er nok lidt for svært det meste og de nemme pister er på toppen så det kræver lidt mod at starte med at tage gondolen helt op.
I Wagrain ville jeg starte med at tage op på toppen af grafenberg med gondolen. Der er en ret nem begynder piste deroppe med stilheds og der er en alm lige ved hvis man bliver tørstig. Og så tag gondolen ned igen til aften.

Ellers vil jeg tage bil eller bus til kleinarl og igen tage på toppen her. Her er der fine lysblå pister i retning mod flauchauwinkel

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen