Bedste afterski i Skandinavien

Mads Andreas Worm 21/12 2010 16:38

Jeg kunne godt tænke mig at høre folks meninger omkring afterski i Skandinavien.
Findes der steder med bare lidt afterski stemning, eller findes det kun syd på?

Kommentarer:
Der er i alt 4 svar i denne forumtråd.

Bjørn Husted 21/12 2010 18:49

Sv: Bedste afterski i Skandinavien

Afterski er syd på for dem uden 100000000000 mil. til en skiferie, en øl koster i et norsk supermarked ca. 50 dk kr. og i sverige ca. det samme, så på en bare regn med 75 kr, hvis du vil på afterski, så bliver du ikke skuffet.

Klaus Nielsen 21/12 2010 19:43

Sv: Bedste afterski i Skandinavien

Hej jeg kan høre at Bjørn ikke har været mod nord på ski. Ja afterski er lidt anderledes nord på end syd på. Det er ofte med live musik, og ja øl er lidt dyrt men ikke dyre end herhjemme;
Den største forsked er nok at mod nord er afterski noget der er slut ved 19 tiden, men så er der fuld knald på fra start til slut.
Jeg har oplevet mange gode steder både i Norge og Sverig med vild afterski.
Men hvis man er omgivet af gode venner er alle steder fine.
Hemsedal og Oppdal i Norge, og Åre i Sverig er virkelig godt.
Jeg kan klart anbefalde en påske tur mod nord. Og når afterski er slut, begynder sauna tid, en ting er sikkert, afterski er godt og sjovt, både i Alperne og fjeldene, men skal noget være godt må det slutte, så man er klar dagen derpå, til ski og afterski.

Random 22/12 2010 00:45

Sv: Bedste afterski i Skandinavien

Det lyder da som det vildeste afterski man kunne tænke sig Klaus. Først drikker man sig fuld og så går man i sauna, det er sgu nok ikke den bedste blanding og overhovedet ikke vildt, men vi har jo alle vores forskellige opfattelser af tingene. :)

Aske 23/12 2010 10:45

Sv: Bedste afterski i Skandinavien

Var i Åre i uge 10 i år. Decideret afterski, som man kender det i Østrig, får man ikke. Men de har flere forskellige steder, fx Fjällgården, der ligger på pisten.
Tilgengæld har Åre et rigtig godt natteliv! (Kig på Bygget http://www.bygget.se/) ..som slår det jeg har oplevet syd på (Sölden, Saalbach, Les 2 Alpes.) Mange mennesker og næsten fyldt på deres 4 forskellige diskoteker. Sådan en nat kan desværre godt ødelægge næste ski dag.

Det har ikke så meget med afterski at gøre, men de kan godt finde ud af at feste alligevel. Publikummet er ungt de fleste steder.

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen