Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Christina 19/10 2015 11:28
Er der nogen, der kan fortælle mig, hvor nemt det er at komme til børneområdet i Trysil Høyfjellssenter fra Trysil Mountain Resort? (med små børn, der ikke har stået på ski før)
Hyst 19/10 2015 17:14
Sv: Afstand til børneområde fra Trysil Mountain Resort?
Jeg tror "Trysil Mountain Resort" dækker hele området i Trysil, så du må finde ud af i hviklet område du skal bo - inden man kan sige mere.
https://www.skistar.com/en/Trysil/Lodging/Maps/
Christina 19/10 2015 17:32
Sv: Afstand til børneområde fra Trysil Mountain Resort?
Det er skam et hotel... hedder også Park Inn Trysil Mountain Resort, så det er svært at være mere specifik ;-)
Hyst 19/10 2015 22:11
Sv: Afstand til børneområde fra Trysil Mountain Resort?
OK, så kan jeg ikke hjælpe så meget - men denne bus siger 10 min fra Park In til Højfjell Centeret:
https://www.skistar.com/contentassets/50dcef6c828b4fd087e2ffc08eb2e4f9/trysil_busstabell__1415__no_a3_ny.pdf
Alternativ er der lift F13 Myrsnipa, men derefter skal man ski på tværs til børneområdet.
Christian 23/10 2015 14:05
Sv: Afstand til børneområde fra Trysil Mountain Resort?
Hej Christina
Jeg mener at i skal med 2 lifter for at komme over til selve børneområdet (en tallerken og en T-lift, som jeg husker det...?). Så det går nemt at komme frem til skiskolen mv.
Det er grønne bakker dertil og omkring børneområdet, men hvis dine børn ikke selv kan køre i lifter endnu, skal i måske tage bilen eller bussen op til Høyfjellsenteret indtil de er klar (det går som regel stærkt, nok allerede anden dag... :-) ). Det tager ca. 2-3 min. hvis man kører selv, det ligger tæt på, men "op af bakke".
Ellers kan jeg sige, at vi syntes det er et super lækkert hotel/lejligheder, og et rigtig hyggelig spa/pool område som var et hit for vores børn.
God tur