3 årig på ski

Jacob Ravn 06/09 2012 15:31

Hejsa
Har læst en del indlæg på sitet omkring små børn på ski og er meget i tvivl om hvad den optimale løsning er
Vi planlægger at tage af sted til vinter med vores to drenge som på det tidspunkt vil være 3 og 6 år. Spørgsmålet er hvad vi gør med ham på 3 år. Sidste år var han med ude på ski mellem vores ben og det gik fint. I år ville vi meget gerne at han fik startet på skiløbet, spørgsmålet er hvordan. Vi foretrækker helt klart alperne, jeg synes ikke Norge og Sverige har de store områder og er bange for vi bliver træt af området efter få dage. Men vil dog ikke udelukke det hvis det er det der skal til. Umiddelbart overvejer vi forskellige muligheder:
1. Trysil eller Hemsedal. De har holdundervisning helt ned til 3 år, dog kun 1 time om dagen. Og formentlig sammen med andre danske børn.
2. Østrig og finder en dansk privatlærer. Er dog i tvivl om det er en god ide med privatlærer til så lille et barn. Kunne meget godt tænke mig at høre fra nogen der havde prøvet det.
3. Hvor som helst i alperne hvor der er gode begynderbakker og så én af de her klemmer til skispidserne og en sele, og så se hvordan det går.

Vil meget hører fra folk der har erfaringer med små børn på ski, både positive og negative.

Kommentarer:
Der er i alt 9 svar i denne forumtråd.

Andreas R B 06/09 2012 15:55

Sv: 3 årig på ski

Hej Jacob,

Trysil er kanon til de små. Vores datter debuterede deroppe da hun selv var 3. "Bittesmott" hedder det med undervisning på hold i 1½ time man. - fre.. Vi havde generelt lidt godt med i jakkelommen til lidt pauser hist og her, når vi var på ski med hende.
"Smottene", maskotterne i trysil er super. Prøv f.eks at tage afsted sent på sæsonen og bo på Fageråsen siden - der ligger Gammelgården (midt på pisten) som er huset hvor Smottene bor.
Betal lidt ekstra og bo lige ved pisten i nærhende af familebakken og Smotteparken - så er der ikke så langt ind til en tegnefilm/middagslur, men heller ikke så langt ud på ski igen..... Så har man nemt mulighed for at gøre det i deres tempo:-)

Bedste hilsener
Andreas

K 06/09 2012 21:39

Sv: 3 årig på ski

Hej Jacob

Begge mine børn startede som 3årige (faktisk allerede som 2).

Østrig er min favorit, så det var der vi var.
Skiskole til dem, og på hold, for det er skiløb man træner med dem...det er leg!!!!
Det skal leges ind, så de synes det er sjovt. Så min anbefaling er at passe på med at køre med dem mellem benene, hvilket de heller ikke lærer noget af. (jeg er selv uddannet skilærer).

Vi havde dem på skiskole 5dage første gang, og 3 dage de efterfølgende gange - sidste gang vi var afsted var blot 4 dage i uge 7, og der var den mindste lige fyldt 5, og det var uden skiskole. Men hun hører på røde pister, drejer, svinger og bremser uden problemer. Faktisk målte jeg til 63 km/t på et tidspunkt...liiiidt for hurtigt.

Så anbefalingen er, skiskole, leg og en masse varm kakao så de gerne vil afsted igen - og se det som en investering i fremtidige skiferier.

Håber at det kan bruges.

Mvh K

Jacob Ravn 06/09 2012 22:37

Sv: 3 årig på ski

Hej K
Tak for dit input.
Det er sådan set også det jeg hørt forskellige steder - skiskole og leg. Men hvor er det i Østrig I har fundet en skiskole der tager 2- og 3-årige på holdundervisning og ikke bare børneklub/pasning? Vi har snakket med en dansker der har en skiskole i Zell am See og han vil først have dem på hold når de er 4 år. Og det er også det jeg læser mig til på de hjemmesider jeg kan finde. Og det er også minimumsalder for de rejseburauernes "egne" danske skiundervisning. Men hvis du kan henvise mig til en skiskole der har hold for 3-årige, så ville det være super.
Og nej, jeg vil netop IKKE køre med ham mellem benene.

K 07/09 2012 06:44

Sv: 3 årig på ski

Vi har haft dem på skiskole flere steder i den alder (3) da vi var afsted flere gange da de var små.

Især westendorf var vi meget glade for.
Børnebakken er god lang og flad, der er legeområde med transportbånd mm, men de bliver og decideret trænet hver dag. Her fik vores børn super meget ud af det.

I wagrain fx foregår det nede i dalen for de helt små, og det er mest en børnehave.
Så der endte vi med at købe en privatlærer til den lille... Det var også rigtig fint, men det er jo pænt dyrt.
Mens storebroderen var dygtig nok til at komme på hold.

Jeg kontaktede blot den lokale skiskole direkte, og fik meget fin service.

Vi booker altid det hele selv, da det efter min mening er klart billigst.

Westendorf er der udover en rigtig hyggelig by' og man kan bo lige ved liften ret billigt.


Mvh Kenneth

J. B. Plum 08/09 2012 17:12

Sv: 3 årig på ski

@-K-

Er der dansk skiskole i Westendorf? Hvis ikke, hvordan har I så fået det til at fungere at have jeres børn i skiskole hos en instruktør, som taler på et sprog, børnene ikke forstår?

Mvh.
jbplum

K 09/09 2012 10:52

Sv: 3 årig på ski

Der har været dansk skiskole de gange vi har været der, og de altid haft tradition for danske skilærere i westendorf.
Men vi har også haft dem undervist af både østrigske og hollandske skilærere, på andre destinationer. Det fungerer faktisk rigtig fint, men det er klart at det er nemmere uden sprogbarieren.

J. B. Plum 09/09 2012 22:23

Sv: 3 årig på ski

@-K-

Har haft kontakt med en skiskole i Westendorf, som siger, de kan garantere en dansktalende skilærer. Det er et godt udgangspunkt!

Kan du anbefale nogen steder at bo?
Vi er 5-6 voksne og 2 børn, og skal helst ikke have nogen sovende i stuen.

K 10/09 2012 08:33

Sv: 3 årig på ski

sidast vi var der boede vi hos Haus Waldblick...super fine lejligheder, som var stort set nyrenoveret.
men om de har nogle i "jeres" størelse, ved jeg ikke...men de har flere i samme hus.

og så ligger det rigtig fint i forhold til både kabinelift, børneskiskole, nedfart og by.

alternativt har vi boet på hotel i byen.

men jeg er sikker at der er noget at finde, hvis du kontakter turistbureauet, eller blot søger byens hjemmeside.

skal det være lejlighed eller hotel?

J. B. Plum 10/09 2012 09:28

Sv: 3 årig på ski

Vi foretrækker lejlighed/hytte, hvis du har andre forslag?

Find tilbud på skirejser

Gå til toppen