Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Michellb 03/02 2010 00:46
HEjsa..
Vi er to unge mennesker, der rigtig gerne vil på ski i uge 9.. Men hvor skal vi ta hen???
Jeg har selv i uge 1 været i wagrain, og har alle 9 år stået i østrig, men ofte vælger man det samme sted..
Det skal ikke være det dyreste, helst i østrig, og vi kører nok selv.. Der skal gerne være et godt udvælg af pister!! Jeg håber der er nogen der vil kommen med nogen dejlige forslag der bare vil falde i god jord.. :)
Med venlig hilsen Michelle.
Linus 03/02 2010 08:41
Sv: 2 unge mennesker, hvilket sted, HJÆLP?!!
Jeg kan varmt anbefale Sölden som både byder på stort ski terræn med gode pist og off-pist muligheder. Da de har deres egen gletcher er det også et mere snesikkert område.
Hvis man vil et billigere sted hen kan Livigno i Italien også anbefales. De har 2 bjergområder hvor der løbende køre skibusser mellem. Da Livigno ligger i et skattefrit område er det generelt billigere at opholde sig i Livigno. Derudover er der gode shopping muligheder i de mange butikker langs hovedgaden.
Hvis man er mere til det hyggelige kan Maria Alm i Østrig også anbefales. Dette sted er ikke så besøgt som nogle af de andre større steder i Østrig og derfor kan man nemt få mere uberørt off-pist og mere afslapning på pisterne.
Håber i finder et godt sted at nyde jeres ski ferie.
Susan Nymann 03/02 2010 08:58
Sv: 2 unge mennesker, hvilket sted, HJÆLP?!!
Hej
Jeg kan varmt anbefale Maria Alm - forøvrigt har vi en lejlighed til udlejning såfremt det har noget int. i uge 9. Skriv eller ring hvis
i ønsker yderligere oplysninger. 28 709 705.
Hilsen Susan
Michellb 03/02 2010 09:45
Sv: 2 unge mennesker, hvilket sted, HJÆLP?!!
okay spændende.. hvor meget kommer den til at ligge i pr person???
Forresten tak for informationen!
Susan Nymann 03/02 2010 12:37
Sv: 2 unge mennesker, hvilket sted, HJÆLP?!!
Hej
Normalt koster det kr. 4700 i højsæson men i kan leje den for kr.4.000,- i uge 9 + 40 euro for rengøring. Du kan skrive til mig på følgende mail susan.nymann@live.dk såfremt du ønsker en brochure eller billeder.
Hilsen Susan