Skiferie i efteråret: Testtur i november
Bliver du træt ved tanken om det grå, sjappede og sneløse efterår? Eller kan du bare ikke vente med at få ski under fødderne?
Så er det godt, at du allerede kan komme på en fed skitur i november.
Her er detaljerne.
Snows 2026 i Sölden (uge 46)
Hvornår: 8.-13. November (5 skidage)
Priser fra: 7.818,-
Allerede den 8. november kan du tage med Nortlander til snesikre Sölden, der byder på hele to gletcshere.
Som navnet antyder, byder denne rejse på mere end bare skiløb på egen hånd: Ved foden af Tiefenbach-gletscheren har Nortlander opsat en stor, dansk test-camp.
Herudover står repræsentanter fra de store ski- og snowboardmærker i hver deres telt, der er fyldt med testudstyr. Her kan du sige, hvad du gerne vil prøve. Så får du hjælp til at finde det rigtige ski eller snowboard og støvler.
Med til Snows hører bl.a. også daglig (frivillig) undervisning, workshops, konkurrencer på bjerget og afterski.
Rejsen til Sölden kan foregå enten i bus, fly fra Billund eller København, eller du kan køre selv.
Prisen er inklusive:
- 5 dage på ski med liftkort til Sölden
- 5 nætter på hotel eller i lejlighed
- Fri adgang til ski-undervisning
- Fri adgang til testski og boards
- Events på bjerget
- Hygge og afterski